PRAHA. „Nový smer pre progresívne spoločnosti.“ To je heslo 8. kongresu Strany európskych socialistov (PES), ktorý sa v pondelok začal v Prahe. V obklopení všadeprítomnej červenej farby a tradičného oslovenia „súdruh“ európske ľavicové strany hľadajú spôsob, ako sa dostať znovu na vrchol.
Napriek ekonomickej kríze je totiž väčšina lídrov európskych štátov pravicových, ľavica prehrala aj májové voľby do Európskeho parlamentu.
Pre Smer je však kongres, ktorý sa koná dvakrát za päť rokov, dôležitý niečím celkom iným. Slovenských socialistov tu v utorok prijmú za oficiálneho člena PES. Európskym ľavičiarom už neprekáža koalícia Smeru s SNS, vyzdvihujú naopak jeho popularitu. Napokon, vládne strany sú v pražskom Priemyselnom paláci v menšine.
Maďari nevystúpia
Členstvo Smeru v PES sa na kongrese berie ako hotová vec. „My sme už plným členom,“ hovorí slovenský europoslanec za Smer Vladimír Maňka. Už vo februári 2008 členstvo Smeru odhlasovalo predsedníctvo PES. Kongres jeho rozhodnutie dnes len ratifikuje.
Kandidátom na členstvo v európskych ľavicových štruktúrach je Smer od roku 2005, kandidatúru mu však pozastavili v roku 2006, keď vytvoril koalíciu s SNS. Tá po troch rokoch prekáža už len Maďarom.
Vedenie Strany maďarských socialistov preto minulý týždeň rozhodlo, že maďarskí delegáti budú hlasovať proti členstvu Smeru v PES. Sami si však členstvo po prijatí Smeru nepozastavia. „Členstvo v PES je pre nás veľmi dôležité,“ povedal SME jeden z nemenovaných členov maďarskej delegácie. K Smeru sa inak žiadny z nich nechcel pred hlasovaním vyjadrovať.
Obdivujú Ficovu popularitu
Maňka, ktorý sa s maďarskými socialistami snažil vyjednávať, považuje jej konečný postoj za súčasť predvolebnej kampane v Maďarsku. „Oni sa snažia získať body a ich najväčšia páka je, že budú útočiť na nás,“ tvrdí Maňka. Maďari údajne delegátom poslali list, v ktorom Slovensku vyčítajú chyby v menšinovej politike.
Smer však už nezastavia, na schválenie plnoprávneho členstva stačia hlasy 75 percent delegátov. V ceste mu nestojí ani Berlínska deklarácia z roku 2001. Tá členom PES odporúča neuzatvárať vládne koalície so stranami, ktoré podnecujú etnickú alebo rasovú nenávisť.
„Dokázali sme, že SNS nemôže byť považovaná za rasistickú, fašistickú a podobne,“ hovorí Jiří Havel, český člen predsedníctva PES, ktorý za Smer loboval.
Ficovej strane podľa Maňku pomohla aj viacnárodná skupina v europarlamente, ktorá vraj dokázala, že menšiny na Slovensku nie sú diskriminované. „A samozrejme impresívna je popularita, ktorú dnes Smer na Slovensku má,“ dodáva Havel.
Odobrenie od šéfa
Podmienky pre plnoprávne členstvo splnil Smer aj podľa Dána Paula Nyrupa Rasmussena, ktorého na sneme opäť zvolili za predsedu európskych socialistov. „A s kým urobíte koalíciu v jednotlivých štátoch, závisí úplne od úsudku členských strán,“ povedal Rasmussen na tlačovke.
Napriek tomu nie je spojenectvo slovenskej ľavice s nacionalistami po chuti všetkým. Podľa nemenovaného delegáta sa plánujú pri hlasovaní zdržať valónski socialisti z Belgicka aj Francúzi. „Nevedia si predstaviť, že niekto ako Jean-Marie Le Pen tam sedí vo vláde,“ povedal delegát.

Beata
Balogová
