Prípady despotických starostov inšpirovali k zmene zákona.
BRATISLAVA. Prípadmi, keď starosta odmieta dať hlasovať o návrhoch poslancov, alebo zvolať zastupiteľstvo, sa bude zaoberať parlament.
Národná rada minulý týždeň rozhodla, že prerokuje návrh novely zákona o obecnom zriadení. Ministerstvo vnútra ním reaguje aj na škandály z miest a obcí, kde starostovia a primátori dostali autoritatívne chúťky.
Ako na patové situácie
Mestské zastupiteľstvo v Zlatých Moravciach tento rok zasadalo iba mimoriadne – s vopred určeným programom. O návrhoch poslancov na doplnenie programu primátorka Serafína Ostrihoňová (nezávislá) nedala hlasovať.
Novela hovorí, že starosta, ktorý odmietne dať hlasovať o zmene programu, „stráca právo viesť zasadnutie“. Nasledoval by vicestarosta alebo poslanec, ktorého tým ostatní poverili.
„Bol by to návrat k totalite a 50. roky by boli ničím v porovnaní s tým, čo by v samospráve nastalo, keby zdravý rozum poslancov Národnej rady bol prevalcovaný tunelármi, ktorí okupujú politické strany,“ reagovala primátorka.
Národná poslankyňa Marta Damborská z SNS, ktorá žije v Zlatých Moravciach, je naopak presvedčená, že to pomôže „vyriešiť viaceré patové situácie“.
Starosta Zemianskej Olče László Komjáti nezvolal zastupiteľstvo už tri roky, hoci zákon hovorí, že to musí urobiť najmenej raz za dva mesiace alebo na žiadosť najmenej tretiny poslancov.
Ak to neurobí, poslancov môže zvolať vicestarosta alebo jeden z nich. „Túto možnosť sme využili už osemkrát, ale starosta nám vždy pred plánovaným rokovaním zamkol obecný úrad. Žiadali sme ho zvolať aj mimoriadne zasadnutie, čo tiež odmietol,“ povedal obecný poslanec Károly Simon.
Návrh novely hovorí, že zasadnutie „sa uskutoční“, a to 15. pracovný deň, odkedy oň poslanci požiadali.
Odsúdený sa má priznať
Novela reaguje aj na prípady odsúdených starostov. S takýmto verdiktom automaticky zaniká mandát. Viacerí starostovia však svoje odsúdenie tajili a pokračovali vo funkcii. Súdy totiž o verdiktoch iných neinformujú.
Ministerstvo navrhuje, že starosta musí oznámiť obci, že ho právoplatne odsúdili za úmyselný trestný čin alebo iný, ak mu trest neodložili s podmienkou. Ako to od starostu vymôcť, však návrh nerieši.
Moravce vedie sama, občas zhasnú svetlá
Patová situácia trvá roky, nič nenasvedčuje riešeniu. Primátorka pracuje svojsky.
ZLATÉ MORAVCE, BRATISLAVA. Zasadnutia mestského zastupiteľstva v Zlatých Moravciach sa podobajú ako vajce vacu. Aj to štvrtkové bolo mimoriadne, na žiadosť poslancov, a opäť s nejasným výsledkom.
Keď poslanci navrhli doplniť program o plán riadnych zasadnutí, primátorka Serafína Ostrihoňová odmietla dať hlasovať. Väčšina poslancov zasa odmietla pokračovať v programe a primátorka zasadnutie ukončila.
Poslanci potom poverili jedného z nich, aby viedol zastupiteľstvo. Po náhlom výpadku elektriny odhlasovali, čo chceli, ale vedenie mesta tvrdí, že zastupiteľstvo už bolo ukončené.
Zlaté Moravce nemajú už päť rokov hlavného kontrolóra. Ostrihoňová odmietla vymenovať človeka, ktorého zastupiteľstvo zvolilo. Okresný súd v Nitre rozhodol, že konala v rozpore so zákonom, no rozsudok ešte nie je právoplatný.
Trinásti z 19 poslancov sa rozhodli, že na mimoriadne zasadnutia už chodiť nebudú.
Primátorka reagovala, že odkedy schválili zvýšenie odmien za účasť zo 6,64 na 39,83 eura, „nedbali by, aby každý druhý deň zasadali“.
joč, sita

Beata
Balogová
