BRATISLAVA. Kto pripravil zmluvu o prevode pozemkov vo Vysokých Tatrách, prečo ich dostali reštituenti práve v tejto lokalite, a koľko času mali ľudia z orgánov fondu, aby ju preštudovali. Aj to sú otázky, na ktoré sa budú dnes pýtať členovia parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo v rámci poslaneckého prieskumu na Slovenskom pozemkovom fonde.
„Chcem vedieť aj to, kto oslovil pána Mihálika, aby sa stal riaditeľom fondu a či je v nejakom príbuzenskom alebo rodinnom vzťahu s premiérom Ficom,“ hovorí poslanec Zsolt Simon (Most-Híd). Podľa šéfa výboru Jozefa Ďuračku (SNS) je však prieskum zbytočný. „Ak je nejaký problém, tak len v tom, že im pridelili pozemky v inej lokalite, ako bol ich pôvodný nárok.“
Riaditeľa fondu Miroslava Mihalíka (Smer) a jeho námestníka Adriána Šándorčina (HZDS) vláda minulý týždeň odvolala z funkcií pre škandalózny prevod pozemkov vo Veľkej Lomnici a v Starej Lesnej. Denník SME zverejnil, že podpísali zmluvu, na základe ktorej sa stali reštituenti z východného Slovenska vlastníkmi 140 hektárov pôdy vo Vysokých Tatrách.
Pozemky vzápätí predali spoločnosti GVM, blízkej predsedovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi. Ide o tých istých reštituentov aj rovnakú firmu, ktorá sa v roku 2007 dostala k pôde vo Veľkom Slavkove. Štát však vtedy pre chyby v zmluve celú transakciu zastavil, pozemky sa vrátili fondu. Veľkú Lomnicu a Starú Lesnú previedli reštituenti na Mečiarových ľudí ako kompenzáciu za zrušený biznis v Slavkove. Ten ich vyšiel na 13 miliónov korún.
Parlament odvolal aj deviatich koaličných nominantov v rade fondu, dvaja zástupcovia opozície sa členstva vzdali sami. „Zlyhali všetci vrátane opozície v orgánoch fondu,“ povedal premiér Robert Fico. Najviac nominatov – päť – má v rade fondu Smer. Kauzou sa zaoberá aj Generálna prokuratúra. Jej šéfovi Dobroslavovi Trnkovi sa nepáči, že fond pridelil reštituentom pôdu v Tatrách, hoci mal parcely aj v oveľa bližšej Snine.

Beata
Balogová
