BRATISLAVA. „Veľmi ťažko je pre mňa vysvetliť na stretnutí s občanmi túto výsadu," sťažovala sa pred dvoma mesiacmi podpredsedníčka klubu Smeru Renáta Zmajkovičová, keď hovorila o poslaneckej imunite. Aj preto vraj navrhla jej výrazné obmedzenie.
„Nebola podpora v koaličných kluboch a nemala som ani absolútnu podporu v rámci poslaneckého klubu Smeru.
Aj opozícia sa vyjadrila, ako sa vyjadrila. Nepovedali, že podporia tento môj ústavný zákon." Takto tá istá poslankyňa zdôvodňovala, prečo svoj návrh na zmenu ústavného zákona stiahla ešte predtým, než o ňom začal rokovať parlament.
Zmajkovičová potom zachraňovala situáciu tým, že s podobným návrhom ešte príde. Pokiaľ vraj bude poslankyňou v budúcom volebnom období.
Ochranu si poslanci stále držia
Obmedzenie imunity sa nemalo týkať iba výrokov na pôde parlamentu a udalostí, ktoré by sa stali poslancom pri ceste na schôdzu snemovne alebo zo schôdze.
Zrušenie imunity v tomto volebnom období navrhol okrem opozície už aj predseda parlamentu a podpredseda Smeru Pavol Paška. Jeho vlastný poslanecký klub však návrh v apríli úplne ignoroval, nakoniec za neho hlasoval iba on sám.
Za Paškovu zmenu vtedy nezdvihla ruku ani Zmajkovičová.
Opozícia by sa pridala
„Je to neuveriteľná lož a farizejstvo. SDKÚ vždy bola a je za obmedzenie poslaneckej imunity. Vieme to doložiť nielen verbálne, ale aj konkrétnymi krokmi," reagoval poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý na Zmajkovičovej odôvodnenie, prečo svoj návrh sťahuje. Absolútne žiadny problém s podporou Zmajkovičovej návrhu nemalo podľa Galbavého ani KDH.
„Už po rokovaní opozičných strán som sa vyjadril, že s tým nemáme žiadny problém a podporíme to. Celá opozícia by to, samozrejme, podporila," povedal šéf klubu SMK Gyula Bárdos.
Poslankyňa za Smer podľa Bárdosa ich stranu o podporu ani len nepožiadala, s SMK ju ani len neoficiálne nekonzultovala.
Podpora SDKÚ, KDH, SMK a Smeru by zaručovala, že návrh ústavného zákona na zúženie imunity nájde potrebných 90 hlasov a parlamentom prejde. Strany totiž spolu majú 102 poslancov. Návrh by navyše podporili aj ďalší poslanci z Mosta či KDS.
Pri Kvorkovi zmenila názor
Sila imunity sa ukázala aj v prípade jedného z poslancov Smeru Jána Kvorku, ktorého parlament nevydal na trestné stíhanie napriek tomu, že ho prokuratúra viní z obmedzovania osobnej slobody.
Kvorku sa pri rokovaní imunitného výboru zastala práve Zmajkovičová. V utorok nakoniec ako jediná z celej koalície nehlasovala proti jeho vydaniu.

Beata
Balogová
