BRATISLAVA. Zabrániť tomu chcel poslanec SDKÚ-DS Tomáš Galbavý, ktorý sa dnes takýmto spôsobom pokúsil novelizovať zákon o rokovacom poriadku. Jeho iniciatíva však nezískala dosť hlasov.
Opozičný poslanec pripomínal, že Ústava SR definuje Slovensko ako zvrchovaný, demokratický a právny štát a základnou podmienkou takéhoto štátu je stabilná a jednoznačná legislatíva. "Z tohto dôvodu je nežiaduca prax, keď sa v druhom čítaní predkladajú poslanecké návrhy, ktoré novelizujú iné právne normy, teda zákony, ktoré s prerokúvaným návrhom nemajú žiadny vecný súvis. Takýmto postupom sa navyše obchádza riadne pripomienkové konanie, ktoré väčšinou vedie k skvalitneniu návrhu zákona," argumentoval Galbavý. Zároveň upozornil, že proti takémuto postupu sa vyslovil aj prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý upozornil, že takéto návrhy zákonov nebude podpisovať.
Galbavý tak chcel dosiahnuť, aby poslanci mohli predkladať len také pozmeňovacie návrhy, ktoré vecne súvisia s problematikou zákona, o ktorom aktuálne rokujú. "Týka sa to všetkých pozmeňovacích návrhov, ktoré poslanci predložia počas prerokúvania návrhu zákona v parlamentných výboroch, ako aj návrhov, ktoré poslanci v zmysle rokovacieho poriadku môžu predložiť v druhom čítaní na rokovaní pléna NR SR," vysvetlil.
Podporu návrhu vyjadril v rozprave stranícky kolega Galbavého Peter Miššík, ako aj koaličná poslankyňa Katarína Tóthová (ĽS-HZDS), podľa ktorej sa aj nepriamymi novelami stávajú zákony mnohokrát neprehľadné a nezrozumiteľné.