BRATISLAVA. Učiteľom nebude do kontinuálneho vzdelávania pridaná aj povinná pedagogická prax. Parlament dnes odmietol návrh novely zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch od poslancov Národnej rady SR za SDKÚ-DS Tatiany Rosovej a Jaroslava Ivanča, ktorí túto zmenu navrhovali.
"Platné znenie zákona v skutočnosti kladie akcent len na získavanie teoretických poznatkov, ktoré nemusia prispievať k lepšiemu výkonu práce pedagóga. Praktická časť tých typov vzdelávania, ktoré je zamerané na prácu so žiakmi, by mala byť jeho prirodzenou súčasťou," dôvodili poslanci.
Podľa nich by mala byť prirodzená aj premena teoretických poznatkov do práce so žiakmi. Praktická ukážka by potom mala byť aj súčasťou záverečnej prezentácie pedagóga.
"Predkladaná novela mení znenie zákona o povinnosť zaradiť praktickú časť ako súčasť vzdelávacích programov pre aktualizačné, inovačné a kvalifikačné vzdelávanie a zakotvuje prezentáciu praktickej pedagogickej činnosti ako súčasť záverečných skúšok pri týchto typoch vzdelávania. Prispieva tým k naplneniu zmyslu zákona," konštatovali opoziční zákonodarcovia.
Hlavným cieľom zákona o pedagogických zamestnancoch z dielne ministra školstva Jána Mikolaja bola motivácia učiteľov, aby sa kontinuálne vzdelávali, prehlbovali svoje poznatky a špecializovali sa. So vzdelávaním sa má zvyšovať aj ich plat. Legislatíva je účinná od novembra.