Keď sa človek k zvieraťu správa ako zviera, hrozí mu stále najviac podmienka.
Pôvodný text agentúry TASR sme o 20:40 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Máloktorý návrh opozičných poslancov mal takú šancu prejsť ako ten, ktorý hovoril o sprísnení trestov za týranie zvierat a propagáciu násilia na nich. Parlament však v stredu rozhodol, že sa ním nebude zaoberať.
Vládni poslanci by potrebovali pomocnú ruku, píše Lukáš Fila
Návrh novely trestného zákona poslancov SDKÚ mal jediný účel – aby za násilie na zvieratách a jeho propagáciu na internete hrozilo väzenie. Pochopenie našiel aj medzi niektorými koaličnými poslancami.
Zvieratá nie sú voličmi Tyrani Neznámi tínedžeri upálili mačku v škatuli s horľavinou, zverejnili to na internete. Žena chovala v byte 38 psov. Dogy z 90 kíl vyhladovala na 15. Psa dvaja páchatelia zavesili za nohy, za živa mu odrezávali uši, chvost, sťahovali ho z kože. Žena odťala fenke hlavu sekerou za to, že zaujala psov z okolia. Na frekventovanej ceste postrelili psa. Polícia to vyšetruje ako priestupok proti majetku. Sloboda zvierat zachránila sučku jazvečíka znásilnenú človekom. Do útulku v noci natlačil desiatky šteniatok. Mnohé do rána zomreli na ušliapanie. Zdroj: Tatiana Rosová, poslankyňa SDKÚ
„Ja som nevidel nijaký spor koalično-opozičný ani ideologický. Zvieratá nie sú našimi voličmi. Ozaj nevidím dôvod, prečo sa neprejaviť v takej normálnej veci,“ povedal šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.
Na to, aby návrh prešiel do druhého čítania, nestačilo, že zaň hlasovalo osem poslancov z SNS vrátane jej predsedu Jána Slotu a Zdenka Kramplová z HZDS. Nepomohli by ani hlasy dvoch poslancov z SMK, dvoch
z KDH a Vladimíra Palka, ktorí sa zdržali. Spolu sa totiž zdržalo až 27 poslancov.
„Nehlasovali sme preto, že je potrebné, aby takýto návrh zákona prešiel pripomienkovým konaním,“ povedala podpredsedníčka klubu Smeru Jana Laššáková. Na otázku, či ho nezamietli preto, že je opozičný, však odpovedala: „Tak, asi aj kvôli tomu.“
Ešte nik nešiel do väzenia Návrh novely trestného zákona spočíval v tom, že trest odňatia slobody za týranie zvieraťa či podnecovanie naň by sa zvýšil z jedného na tri až päť rokov, a tak by už nemohlo ísť o podmienečný trest.
„Napriek veľkej brutalite sa mnohí páchatelia nedostanú pred súd, najmä ak zviera nemá vlastníka, a teda prakticky niet žalobcu. Ale aj z tých, ktorí boli súdení, nebol zatiaľ nikto odsúdený na nepodmienečný trest,“ povedala Rosová.
Ľudia, ktorí svoj zločin šíria internetom alebo mobilom, by dokonca boli potrestaní ešte prísnejšie – odňatím slobody na päť až osem rokov.
Rafaj pripúšťa, že si návrh osvojí, ako koaličný poslanec by mohol mať väčšiu šancu na úspech.
Za videá televízie trestajú
Vyššie tresty ako tyrani zvierat dostávajú televízie, ktoré ich zábery zverejňujú.
BRATISLAVA. Na zverejnenie týrania zvierat dosiaľ doplatili iba televízie. Aj keď nevhodné zábery zakryli, nevyhli sa pokutám.
Markíza v roku 2007 dostala od Rady pre vysielanie a retransmisiu pokutu milión korún – za to, že v Televíznych novinách zverejnila video, na ktorom dvaja mladiství upálili mačku. Odvysielaním príspevku „Brutálna zábava“ porušila zákon o ochrane maloletých.
Televízia Joj zasa vlani doplatila na svoje správy pokutou pol druha milióna korún za dva príspevky o týranom vlčiakovi. Zverejnila video, ktoré už predtým niekto ukázal aj na internete.
Do televízií sa pustili aj poslanci parlamentu, ktorí boli počas rozpravy v sále. „Je priam šialené, čoho sme niekedy svedkami v televíznych novinách,“ povedal Peter Miššík z SDKÚ. Na zákone, ktorý navrhli jeho stranícki kolegovia, ocenil, že by trestal „ľudí, ktorí umožňujú, aby niekto takéto veci šíril, propagoval a tým škodil celej spoločnosti“.
Návrh novely trestného zákona počítal s tým, že „miestom prístupným verejnosti“ by sa rozumelo aj televízne vysielanie či internet a týranie zvieraťa na takomto mieste by sa trestalo odňatím slobody na päť až osem rokov.
Zdenka Kramplová z klubu HZDS si myslí, že za podnecovanie násilia sú zodpovedné médiá. Keby nevyhľadávali „tieto zverstvá“, tak by ich neuverejňovali, povedala.
Tatiana Rosová z SDKÚ na to reagovala, že „médiá šíria to, čo chceme konzumovať“. „Ale ak by za všetkými informáciami o páchanom zle mohli povedať, že páchateľ bol prísne potrestaný, myslím, že by to malo aj nejaký výchovný vplyv.“ Jozef Čavojec

Beata
Balogová
