BRATISLAVA. TASR to potvrdil hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus. Fruni si v súčasnosti odpykáva za podvod 11,5-ročný trest.
Návrh na podmienečné prepustenie bol na OS Trenčín doručený 23. októbra 2009. "Lehotu na rozhodnutie súdu o návrhu na podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody stanovuje Trestný poriadok, a to na 60 dní od doručenia návrhu," pripomenul Tarabus. OS Trenčín si od ústavu na výkon trestu odňatia slobody vyžiadal hodnotenie odsúdeného. "Predseda senátu považuje ešte za potrebné vyžiadať od Špecializovaného trestného súdu spis a termín verejného zasadnutia určil aj s ohľadom na čas, ktorý je nevyhnutný na naštudovanie rozsiahleho spisového materiálu," vysvetlil Tarabus dôvod, prečo senát nebude rozhodovať o prepustení Fruniho v zákonom stanovenej 60-dňovej lehote.
Najvyšší súd (NS) SR 30. mája 2007 potvrdil 11,5-ročný trest v 3. nápravnovýchovnej skupine pre bývalého majiteľa nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimíra Fruniho, ako aj jeho blízkeho spoločníka Františka Matíka a zamietol tak odvolanie, ktoré podali voči rozsudku Špeciálneho súdu (ŠS) v Pezinku. Zároveň NS SR potvrdil ich vinu z trestných činov podvodu formou spolupáchateľstva a porušenia pravidiel v hospodárskom styku, ktorých sa mali dopustiť v súvislosti s krachom nebankových finančných inštitúcií, ako aj prepadnutie ich majetku. Matík na výkon trestu dodnes nenastúpil, už niekoľko rokov sa skrýva.
Spolu s nimi odsúdil ŠS na sedem rokov väzenia Mariána Šebeščáka (48) a zaradil ho do prvej nápravnovýchovnej skupiny. Ten sa vtedy neodvolal, v súčasnosti je už na slobode. Štvrtú obžalovanú, Annu M., senát ŠS oslobodil. Obžalovaní mali od roku 1997 do 4. februára 2002, keď spoločnosti zavreli všetky svoje pobočky, uzatvoriť viac ako 850.000 zmlúv. Výška vkladov predstavovala okolo 63 miliárd korún (dve miliardy eur). Obžaloba vyčíslila škodu na takmer 14,5 miliardy korún (481,3 milióna eur), čo predstavujú nevyplatené vklady poškodených občanov.