BRATISLAVA. Pri príležitosti Dňa ľudských práv to vo svojej hodnotiacej správe tvrdí Nadácia Pontis, ktorá z tohto pohľadu každoročne hodnotí zahraničnú politiku našej krajiny.
Tá posledný rok, ako TASR informoval hovorca nadácie Vladimír Vladár, pasívne kopírovala celosvetové trendy, v ktorých význam ľudských práv v globálnej agende ustupoval geopolitickým ohľadom. Dvojtvárnosť sa podľa neho prejavila aj tým, že slovenská diplomacia na jednej strane odignorovala žiadosti o symbolické otvorenie témy ľudských práv v dialógu s Čínou, na druhej strane SR preukázala pevný postoj v kritike ich porušovania počas povolebných demonštrácií v Iráne.
Slovensko bolo prvou krajinou EÚ, ktorú pár dní po 20. výročí krvavého potlačenia študentského protestu v Pekingu navštívil čínsky prezident Chu Ťin-tchao. "Traja najvyšší ústavní činitelia SR odmietli čo i len obligátnu zmienku o odlišnom názore o stave ľudských práv v Číne. Tým potvrdili nesuverénny, servilný prístup k hosťovi," uviedol Vladár s tým, že "rovnako servilne konali aj slovenské bezpečnostné orgány, ktoré pri proteste pred prezidentským palácom umožnili násilné kroky agentov cudzej mocnosti proti slovenským občanom." Podľa jeho slov najvyšším slovenským predstaviteľom rovnako chýbala odvaha oficiálne prijať tibetského vodcu dalajlámu počas jeho návštevy Bratislavy.
Vladár ocenil aktívny postoj slovenskej diplomacie na pôde EÚ vo vzťahu k Bielorusku, kde sa zlepšuje politická klíma. Zároveň dodal, že tam, kde sa situácia nezlepšuje (napr. na Kube), Slovensko vyčkáva kam sa posunie európsky mainstream, bez ohľadu na vlastné princípy.
Minister zahraničných vecí (MZV) SR Miroslav Lajčák vo svojej reakcii na správu nadácie, rešpektuje názor Pontisu aj keď s ním v tomto prípade nesúhlasí. Pre TASR to uviedol hovorca MZV Peter Stano. "Napriek tomu, že Pontis objektívne nemá prístup k všetkým informáciám potrebným na fundované zhodnotenie zahraničnej politiky, táto nadácia vie, že mala a má otvorené dvere k ministrovi zahraničných vecí, ktorý je pripravený diskutovať s ľuďmi z Pontisu, ako aj z iných mimovládnych organizácií o presadzovaní a výsledkoch zahraničnej politiky SR," uviedol Lajčák.
Nadácia Pontis je jednou z najväčších grantových a operačných nadácií na Slovensku, realizuje prieskumy, vydáva publikácie a pripravuje vzdelávacie podujatia. Rovnako podporuje firemnú filantropiu a presadzuje zodpovedné podnikanie.