BRATISLAVA. Transparency International Slovensko dalo na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií podnet na začatie konania voči prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, predsedovi vlády Robertovi Ficovi, ministrovi zdravotníctva Richardovi Rašimu aj na poslanca Národnej rady Pavla Prokopoviča (SDKÚ). Informovala o tom dnes predsedníčka výboru Ágnes Biró (SMK).
Ako ďalej uviedla, zo spomínaných podnetov boli kvalifikované iba podnety na hlavu štátu a ministra zdravotníctva. Ostatné označil výbor za nekvalifikované pre nedostatok relevantných materiálov. "Okrem novinových článkov by tam mali byť aj iné materiály," vysvetlila Biró.
V prípade prezidenta Gašparoviča Transparency upozornila na jeho vystupovanie v novinovej reklamnej kampani Spoločnej zdravotnej poisťovne, v ktorej figuruje jeho meno, priezvisko a dokonca aj snímky z rôznych životných situácií. Hlava štátu je v reklame označená za poistenca SZP, čím podľa výboru porušila ústavný zákon.
"Všetko by bolo v poriadku, keby tam nebolo slovné spojenie 'náš poistenec'. Ale keďže to tam je, je to jasné porušenie ústavného zákona," vyhlásil poslanec za SDKÚ Peter Miššík. Jeho stranícky kolega Štefan Kužma nepochybuje, že ide o reklamu, čo je teda porušenie zákona, no dôležité v tomto prípade je podľa neho skôr to, "či ide o reklamu s vedomím prezidenta, alebo bez jeho vedomia".
S názorom, že prezident porušil zákon, ak vedome figuroval v reklame, súhlasí aj poslankyňa Darina Gabániová (Smer-SD). Za prijatie uznesenia, ktorým by sa začalo konanie voči prezidentovi Gašparovičovi a musel by situáciu výboru vysvetliť, však nehlasovala. Za prijatie uznesenia hlasovalo iba päť členov výboru, čo na prijatie uznesenia nestačilo. "Toto nemá zmysel," vyhlásil po hlasovaní Miššík, ktorý sa hneď na to zdvihol a z rokovania výboru odišiel.
Rovnaký podnet podalo TIS aj v prípade ministra zdravotníctva Rašiho. Aj tento výbor označil za kvalifikovaný, no konanie sa voči Rašimu nezačne, keďže ani v tomto prípade nebol všeobecný súhlas.