Poslanci NR SR odmietli iniciatívu kresťanských demokratov na prijatie zákona, ktorý by eliminoval účinky Krajanského zákona susedného Maďarska. Podpredseda KDH Daniel Lipšic zdôraznil, že ide o principiálnu vec a KDH aj v menšinových otázkach vždy zaujímalo principiálne stanovisko, bez ohľadu na to, aké to mohlo mať dôsledky na jeho popularitu. Ide o závažný precedens, kedy zákon cudzieho štátu zasiahol svojimi účinkami na územie SR bez jej súhlasu. Tento maďarský zákon bol tvrdo kritizovaný Benátskou a Európskou komisiou a bolo povinnosťou slovenského zákonodarcu pripraviť opatrenia, ktoré by eliminovali jeho účinky na našom území. Daniel Lipšic akcentoval, že návrh zákona nebol namierený proti maďarskej menšine, ale len proti účinkom maďarského krajanského zákona na našom území.
Predseda poslaneckého klubu SDK Ú Ján Rusnák podčiarkol, že poslanci ich klubu nemajú záujem o populizmus, ale o normálnu proeurópsku politiku, preto hľadajú spôsoby, ako nájsť cestu krajín k sebe, nie ako sa rozvadiť. Hlasovanie poslancov SDKÚ bolo teda hlasovanie o zodpovednosti. Ján Rusnák je presvedčený, že iniciatíva KDH jednoznačne poškodzuje rozbehnuté iniciatívy vlády; pri rokovacom stole je podľa neho dosť priestoru nájsť východiská obojstranne prospešné pre obe krajiny, ktoré nepoškodia naše spoločné záujmy pri vstupe do únie. Po voľbách v Maďarsku nastane podľa Jána Rusnáka pokojnejšia atmosféra na rokovanie.
Predseda ústavnoprávneho výboru Ladislav Orosz (SDĽ) si myslí, že nebolo potrebné predložiť návrh s bombastickým názvom "o ochrane zvrchovanosti SR". Máme napríklad zákon o združovaní občanov, ktorý rieši mechanizmus rozpustenia občianskych združení, ktoré vyvíjajú činnosť v rozpore s našim právnym poriadkom. Tým, že KDH predložilo svoj návrh zákona, dalo jasne najavo, že chce hrať maďarskou kartou, ktorou sa na Slovensku najľahšie získavajú politické body.