BRATISLAVA. Slováci znovu potvrdili, že od zahraničnej politiky neočakávajú podporu demokracie v totalitných štátoch, ale skôr uspokojovanie ekonomických záujmov vlastnej krajiny.
So zahraničnou politikou súčasnej slovenskej vlády, ktorá udržiava kontakty aj s predstaviteľmi komunistickej Číny či autoritárskej Líbye, je tak väčšina ľudí spokojná. Viac ako tretina ju považuje za vyváženú.
V oblasti presadzovania ekonomických záujmov Slovenska považuje približne 28 percent opýtaných politiku Roberta Fica za ideálnu. Od podpory demokracie a ľudských práv v neslobodných krajinách by mohla Ficova vláda ešte upustiť, pretože takú zahraničnú politiku si želá len necelých 7 percent opýtaných.
„Z týchto názorov som osobne sklamaný. Dvadsať rokov po páde totality ľudia zabudli, aké to je, keď sa nedodržiavajú ľudské práva a slobody,“ hovorí analytik Ivan Kuhn z Konzervatívneho inštitútu.
Vyše 68 percent Slovákov si myslí, že demokraciu a ľudské práva by sme mali podporovať politickými prostriedkami, teda tými, ktoré nás nič nestoja, ako napríklad hlasovaním v OSN. Ak by sme však mali poskytnúť finančnú pomoc, napríklad demokratickej opozícii v Bielorusku, proti by bolo takmer 45 percent opýtaných.
Verejnosť nepodporuje ani ekonomické embargá či vysielanie vojakov do medzinárodných misií, ak by mali za úlohu chrániť demokraciu či ľudské práva.

Beata
Balogová
