BRATISLAVA. Polícia už nestíha bývalú námestníčku Slovenského pozemkového fondu a nominantku HZDS Helenu Osuskú. Jej stíhanie v prípade vydania pozemkov aj vo Veľkom Slavkove zastavil špeciálny prokurátor Dušan Kováčik s odôvodnením, že skutok nie je trestným činom. Trestné stíhanie Osuskej predchodcu Branislava Brízu stále pokračuje.
Obaja boli stíhaní pre prevody lukratívnych pozemkov na reštituentov ešte spred dvoch rokov. Bríza sa mal vyhrážať zamestnancom, že ak neodsúhlasia prevod pozemkov na konkrétnych reštituentov, prídu o prácu.
Zákon neporušila
Brízove zmluvy
v apríli 2007 podpísal celkove 15 zmlúv s reštituentmi, urobil to v čase, keď bol vtedajší šéf fondu na dovolenke, väčšina reštituentov lukratívne pozemky v rôznych častiach Slovenska promptne predala, viaceré skončili v rukách ľudí z okolia Vladimíra Mečiara, pozemky vo Veľkom Slavkove sa po zásahu prokuratúry vrátili do vlastníctva štátu.
Stíhaný je aj za antedatovanie zmlúv. Osuská mu mala pri schvaľovaní prevodov asistovať. Teraz prokuratúra tvrdí, že to, čo robila Osuská, nebol trestný čin. Podľa záverov vyšetrovania iba plnila pokyny Brízu s vedomím, že koná v súlade so zákonom.
Zákon podľa záverov vyšetrovateľov umožňuje prideliť pôdu reštituentom aj v inej lokalite, ako bývajú, a rovnako umožňuje uprednostniť niektorých reštituentov pred inými. Zakazuje to iba interný antikorupčný predpis Slovenského pozemkového fondu, ktorý sa však údajne bežne nedodržiava.
Nenaplnilo sa teda podľa prokuratúry to, že fond uprednostnil jedných reštituentov pred druhými v rozpore so zákonom.
Brízu stíhajú ďalej
Polícia po celý čas hovorila o Osuskej ako o spolupáchateľke námestníka pozemového fondu Branislava Brízu, tiež nominanta HZDS. Jeho stíhanie ďalej pokračuje. Prokuratúra chce však čoskoro rozhodnúť aj o ňom.
Bríza je okrem uprednostnenia reštituentov, o čom už teraz polícia tvrdí, že to nie je trestný čin, stíhaný aj za to, že sa mal zamestnancom fondu vyhrážať. Ak vraj neurobia, čo im káže, prídu o miesto.
Podľa informácií SME jeden zo zamestnancov fondu vypovedal, že pri uzatváraní pochybných zmlúv zažil šok, „pretože s takým vydieraním a nátlakom sa ešte nestretol“.
Bríza podpísal prevody pozemkov na reštituentov, keď bol riaditeľ fondu na dovolenke. Napríklad 91-ročná Hildegarda Schulzová z Nitry mala nárok na pozemky v okrese Topoľčany. Namiesto toho jej fond poskytol viac ako 1 700 000 štvorcových metrov v obci Vígľaš pri Zvolene.
Z vyšetrovania vyplynulo, že o rovnaké pozemky mali ešte predtým záujem aj iní reštituenti, ale tým fond odpisoval negatívne stanoviská. Na to, že Schulzová by nemala dostať dané pozemky, lebo v okrese sa nachádzajú iní neuspokojení reštituenti, upozorňoval fond neúspešne aj jeho regionálny odbor vo Zvolene. Schulzová pozemky po ich získaní podozrivo rýchlo predala.

Beata
Balogová
