Banská Bystrica 15. apríla (TASR) - Banskej Bystrici hrozí, že v exekučnom konaní príde o historický objekt radnice, penzión Jeseň a približne 12 tisíc štvorcových metrov pozemkov. Spolu predstavujú záložne právo za vyše 64-miliónový úver poskytnutý Dopravnou bankou (DB), a. s., pre Investorský útvar mesta (IÚM). Do dražby sa dostanú, ak mesto tomuto finančnému subjektu neuhradí spomínaný úver, úroky a úroky z omeškania.
Radnicu, ako pre TASR uviedol primátor Banskej Bystrice Ján Králik, ešte v roku 1997 pred jeho nástupom na post primátora založili za ročný úver poskytnutý DB. Mesto ho nesplatilo a už vtedy hrozilo, že sa dostane do dražby. Úver bol pre mesto nevýhodný, a preto požiadalo o jeho reštrukturalizáciu na ďalších päť rokov. Banka s tým v decembri 1999 súhlasila, ale trvala na opätovnom založení radnice.
Podľa J. Králika by mesto, napriek finančným problémom, do ktorých sa dostalo v minulých rokoch, bolo úver splatilo. Stal sa však splatným po tom, keď sa v auguste 2001 dostala DB do konkurzu. V tom čase mesto na splatenie úveru financie nemalo a dlh narástol na terajších približne 94 miliónov korún.
Mesto sa už skôr pokúsilo na súde dokázať, že IÚM je iný právny subjekt. Rozhodol však, že DB má právo uplatniť si voči mestu záložne právo, čo banka aj urobila. Napriek tomu, ako uviedol J. Králik, sa voči uplatneniu tohto práva DB mesto začiatkom apríla odvolalo na súd, pretože má pochybnosti, či boli správne posúdené možností založenia radnice už v čase, keď banka poskytovala ročný úver. Do jeho rozhodnutia sa nemôže začať exekučne konanie.
Podľa slov primátora mesto chce dokázať, že je druhým veriteľom. Kým existuje prvý, ktorým je IÚM, tak banka si má svoje nároky uplatňovať u neho, a nie u mesta. K dražbe nemusí dôjsť ani vtedy, ak súd rozhodne v prospech banky. Záložná zmluva totiž umožňuje dohodnúť sa s veriteľom na priamom predaji radnice, alebo prostredníctvom realitnej kancelárie. Takýto spôsob by bol pre mesto výhodnejší ako exekúcia a dražba.
Ak dôjde k exekúcii, keďže radnica je historickou pamiatkou, platí podľa zákona 30-dňová lehota na jej prednostné odkúpenie Ministerstvom kultúry SR. Mesto, ako jej predajca, nemôže byť súčasne aj kupcom. Preto sa chce s ministerstvom dohodnúť, aby ju získalo a aby radnicu od neho Banská Bystrica postupne odkúpila a stala sa jej opätovným vlastníkom.