BRATISLAVA. Pokles počtu obyvateľov na Slovensku nebude pravdepodobne taký prudký, ako sa pôvodne predpokladalo.
Ako dnes na tlačovej konferencii v Bratislave priblížil vedúci Výskumného demografického centra (VDC) Boris Vaňo, počet obyvateľov by sa mohol znížiť na približne päť miliónov do roku 2050. "Pokles je nezvratný, len bude miernejší a nastane neskôr," konštatoval.
Nezvratný je podľa neho aj proces starnutia obyvateľstva. Priblížil, že priemerný vek sa za posledných 15 rokov zvýšil o dva roky, a to na viac ako 38 rokov. Na 100 detí do 15 rokov pripadalo v roku 2008 asi 80 seniorov. "Blížime sa rýchlo k momentu, keď seniori budú prevládať nad detskou zložkou populácie," upozornil.
Štatistiky ohľadne starnutia obyvateľstva ovplyvňuje v súčasnosti migrácia. Ako objasnil Vaňo, tento vplyv je minimálny.
Na Slovensku aj naďalej žijú ženy výrazne dlhšie ako muži, a to o takmer osem rokov. Ako ozrejmil Vaňo, muži sa v priemere dožívajú vyše 70 rokov, nežnejšie pohlavie umiera najčastejšie po dosiahnutí 78. roku života. SR tak aj naďalej patrí ku krajinám s najvyššou úmrtnosťou v Európskej únii. Pozitívny trend nastal pri dojčenskej úmrtnosti, v ktorej sa v roku 2008 zaznamenala podľa Vaňa historicky najnižšia hodnota. Z tisíc detí do jedného roku neprežilo iba šesť.
V minulom roku sa zvýšila úroveň sobášnosti. Manželstvo aspoň raz za život uzavrie približne 55 percent obyvateľov. V minulosti úroveň sobášnosti dosahovala okolo 90 percent. Naďalej pokračuje trend odkladu vstupu do manželstva vo vyššom veku. Muži pred oltár predstupujú v priemere ako takmer 30-roční a ženy vyše 26-ročné. Slovensko tak nedosahuje ani priemer Európskej únie.
Trend rastúcej rozvodovosti sa zachoval aj v poslednom období. Vyše 40 percent manželstiev sa končí rozvodom, čo je podľa Vaňa historicky najvyššia hodnota. Je to viac ako sa v minulosti očakávalo. Ozrejmil tiež, že pribúda počet manželstiev, ktoré sú po jeho uzavretí nejaký čas bezdetné. Zvýšil sa aj počet rozvodov dlhotrvajúcich manželstiev. Manželia sa na ukončení manželstva najčastejšie v tomto prípade dohodli po odchode detí z domácnosti.
V roku 2008 sa úroveň plodnosti na Slovensku dostala tesne nad úroveň najnižšej plodnosti, čo prestavuje 1,3 dieťaťa na jednu ženu. Vaňo konštatoval, že nárast plodnosti bol vlani najvyšší za posledné obdobie, keďže dosiahol takmer sedem percent. Slovensko sa tak vrátilo približne na úroveň z roku 1999. Napriek tomu je u nás stále jedna z najnižších plodností v rámci únie.
Aj pri pôrodoch, podobne ako pri vstupe do manželstva, pokračuje ich odklad do vyššieho veku. Ženy na svet prvé dieťa privádzajú najčastejšie ako 27-ročné. Zvyšuje sa aj trend narodenia mimomanželských detí, vyše 30 percent detí sa totiž narodí slobodným matkám. Odklad prvého dieťaťa do vyššieho veku sa odrazil aj na zvýšení počtu samovoľných potratov. Ako ďalej objasnil Vaňo, okrem toho sa asi 25 percent tehotenstiev skončilo vlani potratom, čo je však mierne zlepšenie oproti predchádzajúcemu obdobiu