BRATISLAVA. Poslanci parlamentu dnes prerokovali petíciu proti ťažbe uránu na Slovensku, ktorú podpísalo viac ako 113.000 ľudí. Správu zákonodarcovia zobrali na vedomie, v debate však prisľúbili, že na februárovú schôdzu Národnej rady predložia zmeny zákonov, ktoré upravia podmienky dolovania nerastných surovín.
Petíciu zorganizovali hnutia Greenpeace, Priatelia Zeme - SPZ a ďalšie ochranárske združenia. Tvrdili, že ťažba uránu by Slovensko nezbavila závislosti na dovoze tejto nerastnej suroviny a zároveň by ohrozila zdravie ľudí. Ložiská sa totiž nachádzajú v blízkosti zaľudnených oblastí a často v rekreačných zónach. Prípadné havárie by mohli navyše znečistiť zdroje pitnej vody.
Opoziční aj koaliční poslanci, ktorí vystúpili v dnešnej rozprave, zväčša kritizovali údajne nedostatočnú ochranu ľudí pred záujmami ťažobných spoločností. Poslanci výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie už podporili zmeny zákonov, ktoré by mali napríklad posilniť právomoci samospráv voči snahám ťažiť na ich územiach nerastné suroviny. Rokovanie o nich sa očakáva na februárovej schôdzi parlamentu.
Vládna koalícia však v stredu odmietla návrh opozičnej poslankyne SDKÚ-DS Jarmily Tkáčovej, aby počas nasledujúcich 12 rokov nebolo možné na Slovensku urán ťažiť.
Najväčšie známe ložisko uránu v krajine sa nachádza neďaleko Košíc. Kanadská spoločnosť Tournigan Energy, ktorá nálezisko už niekoľko rokov skúma, tento rok oznámila, že podľa jej prepočtov by ťažba uránu bola rentabilná. Spoločnosť označila analýzu za prvý krok k prípadnej ťažbe. Na Slovensku v súčasnosti skúma viacero spoločností ložiská uránu v 15 lokalitách. Okrem uránu vyvolal odpor časti verejnosti napríklad aj zámer ťažiť zlato pri Kremnici.