BRATISLAVA. Občianska iniciatíva Skládka nepatrí do mesta totiž žiadala súd o sprístupnenie informácií v tejto kauze na žiadosť vyše 1 200 nespokojných obyvateľov mesta.
"Procesné rozhodnutia Ústavného súdu sa v súlade s osobitnými právnymi predpismi doručujú len účastníkom konania. V predmetnom konaní sú účastníkmi len obchodná spoločnosť Ekologicka skládka, a. s. (navrhovateľ) a Najvyšší súd Slovenskej republiky (odporca), ktorým Ústavný súd predmetné uznesenie 26. októbra zaslal," uvádza sa v stanovisku predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej, ktorý má agentúra SITA k dispozícii.
Zo sprístupnenia na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám sú podľa predsedníčky súdu výslovne vylúčené informácie, ktoré sa týkajú rozhodovacej činnosti súdov a takým je aj predmetné uznesenie, ktoré je procesným rozhodnutím Ústavného súdu.
"V prípade žiadaného uznesenia ide o procesné rozhodnutie v konaní podľa článku 127 Ústavy Slovenskej republiky, a preto sa nezverejňuje ani na internetovej stránke Ústavného súdu," zdôvodnila Macejková a zároveň konštatovala, že Ústavný súd na svojej internetovej stránke zverejňuje všetky meritórne rozhodnutia (konečné právoplatné rozhodnutia).
"Ak bude meritórne rozhodnuté v predmetnej veci, Ústavný súd takéto rozhodnutie po nadobudnutí jeho právoplatnosti takisto sprístupní na svojej internetovej stránke," doplnila.
Pezinčania sa už približne mesiac snažia získať predbežné rozhodnutie súdu o odklade vykonateľnosti rozsudku Najvyššieho súdu SR v tejto kauze. Tento súd totiž zrušil povolenie na skládku pre jeho nezákonnosť, čím bola zablokovaná prevádzka kontroverznej pezinskej skládky.
Developer - spoločnosť Ekologická skládka, a.s., sa však voči tomu pre údajné porušenie ústavného práva odvolal, Ústavný súd SR následne v priebehu jedného mesiaca rozhodol o prijatí na ďalšie konanie a o pozastavení účinnosti rozhodnutia Najvyššieho súdu SR.
Obyvatelia Pezinka sa budú podľa právničky občianskej iniciatívy Zuzany Čaputovej voči rozhodnutiu Ústavného súdu SR brániť, uviedla v pondelok. Považujú to totiž za porušenie práva na informácie, ktoré vyplýva z ústavy a medzinárodného dohovoru.
"Tento prístup ústavného súdu neumožňuje odpovedať na otázku, či sa stovky ton odpadu vozia do Pezinka na základe jeho rozhodnutia, alebo iba na základe svojvôle podnikateľa," uviedla Čaputová. Zároveň zdôraznila, že voči rozhodnutiu súdu o nesprístupnení informácie sa odvolajú.
Vyvážanie odpadov na skládku od rozhodnutia Ústavného súdu SR pokračuje. Prevádzkovateľ si podľa Jaroslava Pavloviča z občianskej iniciatívy zjavne vysvetľuje rozhodnutie tak, že odpad sa tu ukladať môže. Občianska iniciatíva hovorí o stovkách ton odpadu denne.
Skládka je od 29. októbra pre verejnosť opäť otvorená, povedal po rozhodnutí súdu pre agentúru SITA Ján Man st. zo spoločnosti Ekologická skládka, a.s. "Z objektívneho, ako aj z nášho pohľadu postupujeme v zmysle zákona," odpovedal Man na otázku, či sú presvedčení, že konajú zákonne.
Kontroverznú skládku v Pezinku, ktorú stavia spoločnosť Ekologická skládka, a.s., povolil bratislavský Inšpektorát životného prostredia ešte minulý rok v januári.
Proti skládke od začiatku bojujú občania a aktivisti, ktorí sa obrátili aj na Najvyšší súd SR. Ten v máji tohto roku zrušil povolenie pezinskej skládky a vrátil prípad na konanie Slovenskej inšpekcii životného prostredia. Ekologická skládka sa však voči tomuto rozhodnutiu odvolala pre údajné porušenie ich ústavného práva.