Pôvodnú spravu agentúry SITA sme o 22:00 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Krajský súd v Bratislave odmietol vydať do Bieloruska na trestné stíhanie Eduarda Aronoviča Laikhtmana.
Dôvodom je, že v Bielorusku Laikhtman nemá záruku na spravodlivý súdny proces a dodržiavanie základných ľudských práv. Súd rozsudok vyriekol včera, na Medzinárodný deň ľudských práv.
Spravodlivosť nezaručená
„Bielorusko nie je členom Rady Európy, nepodpísalo sa pod žiadny dokument o dodržiavaní základných ľudských práv,“ zdôvodňoval rozhodnutie súd.
Odvolal sa tiež na rozhodnutie Ústavného súdu o Alžírčanovi Mustafovi Labsim. Ten povedal, že súdy všeobecného stupňa musia skúmať, či sú v krajine, do ktorej má byť osoba vydaná, zaručené základné ľudské práva.
Generálna prokuratúra Bieloruska poslala súdu takéto záruky, súd im neverí. Sudkyňa povedala, že tieto záruky sú „nikým a ničím neskontrolovateľné“.
Rozhodnutie súdu ešte nie je právoplatné, bratislavská prokuratúra, ktorá návrh na vydanie podala, sa môže do pondelka odvolať. Minimálne dovtedy Laikhtman zostane vo väzbe. Bielorusko je jediná európska krajina, v ktorej platí trest smrti.
Laikhtman prišiel na Slovensko 13. októbra ako turista. Na letisku ho zatkla slovenská polícia na základe medzinárodného zatykača Bieloruska. Urobila tak na základe zmluvy o vydávaní, ktorú so ZSSR uzavrelo ešte socialistické Československo.
Laikthman o zatykači nevedel, niekoľko rokov už nežije v Bielorusku, ale v Izraeli, a má aj izraelské štátne občianstvo. Bielorusi ho žiadali stíhať pre podozrenia zo sprenevery. Tvrdia, že v Bielorusku založil firmu, ktorá vylákala aj pomocou reklamy od ľudí peniaze za prísľub, že im nájde prácu v zahraničí. Tú im údajne Laikhtman nenašiel a peniaze vybral z účtu v lotyšskej banke.
Obhajkyňa: Je to pokrok
Laikhtman to popiera a tvrdí, že jeho stíhanie je politicky motivované. Na súde včera hovoril, že v Bielorusku sa venoval aj činnosti, ktorú možno označiť za protivládnu. Tlačil rôzne letáky alebo plagáty na zhromaždenia.
„Považujem to za veľmi významný krok zo strany justície, že chráni právo na spravodlivý proces,“ povedala po rozsudku Laikhtmanova právna zástupkyňa Mária Kolíková. V minulosti zastupovala aj Alžírčana Labsiho.