Oznam o tom, že ste v skupine vybranej na očkovanie, si najskôr nájdete v pošte.
BRATISLAVA. Vo svete už šesť mesiacov straší pandémia prasacej chrípky, Slovensko však stále proti nej neočkuje. A nie je ani jasné, kedy začne.
Vakcíny k nám majú doraziť do konca roka, úrady sa však nevedia dohodnúť, kedy nasadia prvé ihly.
Na vírus novej chrípky pritom u nás už zomreli dvanásti ľudia. Niektorí z nich dlhodobo trpeli na choroby. Práve túto skupinu sa zaviazal štát očkovať.
Menné zoznamy vybraných pacientov poslali poisťovne Úradu verejného zdravotníctva. Či je pacient na zozname, to sa dozvie od svojho praktického lekára.
Zodpovednosť je na lekároch Pol roka s pandémiou Svetová zdravotnícka organizácia pred šiestimi mesiacmi vyhlásila celosvetovú pandémiu; denne s vírusom zomrie asi 400 ľudí; choroba má doteraz vyše 10-tisíc obetí; v Európe zomrelo okolo 1150 ľudí; l na Slovensku sa nakazilo najmenej 722 ľudí, dvanásť ich v súvislosti s vírusom zomrelo; viaceré krajiny už spustili očkovania; na Slovensko ešte nie sú vakcíny, prvých 50 dávok má doraziť do konca roka; Zdroj: Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb
Úrady oznámia cez médiá iba skupiny ľudí, ktorí sa majú prísť zaočkovať. Pôjde najmä o zdravotníkov, tehotné ženy, deti staršie ako šesť mesiacov s chronickými chorobami a neskôr aj starší ľudia. Konkrétne mená budú mať praktickí lekári. Spolu chce štát zaočkovať pol milióna ľudí.
Postup lekárov však nikto dopredu neurčil. Nie je tak jasné, či to svojim pacientom oznámia iba pri návšteve v ambulancii, alebo ich na to upozornia listom.
Očkovať sa bude podľa hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva Lenky Šrámkovej v lôžkových zdravotníckych zariadeniach alebo v ambulanciách ošetrujúcich lekárov prvého kontaktu.
Očkovanie nie je povinné. Viacerí lekári pritom už avizovali, že sa zaočkovať nenechajú, lebo vakcíne nedôverujú.
V takýchto prípadoch uvoľnené vakcíny posunú ďalším skupinám ľudí, povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.
Mená dali poisťovne O zoznamoch ľudí, ktorých budú prednostne očkovať, rozhodovali úradníci aj lekári. „Na tvorbe zoznamov sa podieľali regionálne úrady verejného zdravotníctva, gynekológovia, praktickí lekári, zdravotné poisťovne a župy,“ vysvetľuje Šrámková.
Napríklad od súkromnej zdravotnej poisťovne Union si Úrad verejného zdravotníctva vyžiadal zoznam poistencov podľa rizikových chorôb. „Ku každému poistencovi bola požiadavka uviesť aj všeobecného lekára,“ vysvetľuje jej hovorkyňa Judita Smatanová. Taký istý postup potvrdili aj iné zdravotné poisťovne.
Momentálne má zoznamy úrad verejného zdravotníctva a budú ich mať aj lekári prvého kontaktu, ktorí poskytujú pacientom zaradeným do rizikových skupín zdravotnú starostlivosť.
Kedy sa to začne Hoci sú už hotové zoznamy, nie je jasné, kedy sa začne očkovať. Úrady sa ani nevedia dohodnúť, kto o tom rozhodne.
Správa štátnych hmotných rezerv nás s otázkami o očkovaní ešte v stredu odkázala na ministerstvo zdravotníctva. Ministerstvo tvrdilo, že začiatok očkovania zabezpečí Úrad verejného zdravotníctva. A úrad nás odkázal opäť na Správu štátnych hmotných rezerv.

Beata
Balogová
