Poslanci z koalície aj opozície v lete sľubovali, že osobne podporia, aby boli ich majetkové priznania prehľadné a transparentnejšie. Pol roka pred voľbami už je všetko inak.
BRATISLAVA. Zverejňovanie celých pasáží z majetkových priznaní politikov ešte za rok 2009. Toto sľubovali v júli poslanci parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Denníku SME 12 z 18 členov výboru povedalo, že s podporou takéhoto návrhu nemá problém.
Pol roka pred voľbami to vyzerá tak, že hoci verejní činitelia vyplnia pomerne podrobné priznania za rok 2009, voliči na internete uvidia iba nič nehovoriace pojmy ako dom, auto či úspory.
Vo formulároch pritom politici uvádzajú údaje ako vlastnícky podiel na nehnuteľnosti, katastrálne územie, kde sa nachádza, alebo typ auta, ktoré vlastnia.
Na základe takýchto informácií môže občan aspoň odhadnúť, či si mohol politik na takýto majetok legálne zarobiť.
Chýbali, nehlasovali
Výbor sa priznaniami zaoberal už trikrát – naposledy v stredu. Niektorí koaliční, ale aj opoziční poslanci však zo zasadnutia odišli práve pred začiatkom tohto bodu a na hlasovaní ich nebol dostatok.
„Ak sa výbor nezíde, nie je šanca na zmenu. Len výbor môže rozhodnúť o zmenách vo formulári,“ hovorí predsedníčka výboru Ágnes Biró (SMK). Rokovanie sa pokúsi zvolať ešte v januári alebo začiatkom februára, čo považuje za najneskorší termín, aby sa priznania za rok 2009 mohli zverejniť v oveľa transparentnejšej podobe ako doteraz.
Formuláre politici musia odovzdať do konca marca spolu s kópiou svojho daňového priznania. Dotazníky však treba ešte predtým vytlačiť a vyexpedovať do rôznych inštitúcií, ktorých sa týkajú. „Nemám s tým problém,“ povedala o podpore návrhu podpredsedníčka výboru zo Smeru Renáta Zmajkovičová.
Domnieva sa, že bude stačiť, ak výbor zmenu schváli počas februárovej schôdze parlamentu. Tá začne 2. februára.
Niektorí už váhajú
„Viem, že niektorí odporúčali, aby to bolo až na nové volebné obdobie. Neviem za ostatných poslancov povedať, ako budú hlasovať, ale ja s tým tlačivom nemám problém,“ odpovedala Zmajkovičová na otázku, či bude zmena platiť už na priznania za rok 2009.
Práve Zmajkovičová v utorok stiahla krátko pred hlasovaním svoj návrh na obmedzenie poslaneckej imunity. Podporu nemala ani vo svojej strane.
„Zmeny, ktoré budú transparentnejšie, podporím,“ tvrdila o formulároch poslankyňa za HZDS Ľudmila Mušková.
Aj členka výboru za SDKÚ Jarmila Tkáčová včera sľubovala podporu návrhu. Vedenie SDKÚ zverejnilo na internete celé formuláre už dávnejšie.
,Je to nevyhnutný krok k transparentnejšej kontrole majetku politikov,“ hovorí Peter Kunder z Aliancie Fair–play. Zverejňovanie formulárov pokladá len za prvý krok. „Ďalším by malo byť zriadenie inštitúcie, ktorá má možnosť aj uvádzané skutočnosti overovať.“
Kunder vzhľadom na súčasné zloženie parlamentu neočakáva, že by sa mohli takéto zmeny stať ešte v tomto volebnom období.

Beata
Balogová
