BRATISLAVA. Signatár Charty 77 Tibor Novotka vo štvrtok od desiatej rána žiadal vedenie policajného zboru, aby odstúpilo.
Zhromaždenie pred budovou policajného prezídia mal riadne ohlásené. Protestoval proti neochote orgánov činných v trestnom konaní vyšetriť vraždy kňazov za komunizmu, proti stíhaniu františkánov, či „ľavicovým extrémistom v policajnom zbore“. Pripravil si aj plagáty s výpočtom zlyhaní polície. Stop komunizmu a brutalite, hlásal jeden z nich.
Nasprejoval starý múr
Neskôr na chátrajúci, rozpadajúci sa múr pri chodníku nastriekal čiernym sprejom nápis „Malinová“ a „Františkáni“.
Vzápätí ho zatkla polícia a pustila ho až po štyroch hodinách. „Ani pred rokom 1989 ako signatár Charty 77 som nebol na „februárke“, až teraz,“ povedal Novotka. Po zadržaní demonštroval ďalej pred budovou, v ktorej štátna bezpečnosť do roku 1989 vypočúvala ľudí, ktorí sa postavili proti komunistickej strane. Račianska ulica, kde polícia sídli, mala predtým názov Februárového víťazstva.
Polícia zadržanie vysvetlila podozrením, že bude pokračovať v trestnej činnosti poškodzovania cudzieho majetku. Zhabali mu spreje a vysvetlili, že zoškrabú nápis z múru a preskúmajú, či ho nastriekal on.
Novotka mal na demonštrácii aj kreslo, ktoré nosil všade so sebou. Odporučili mu to policajti s tým, že kým bude na výsluchu, nemôžu mu ho na ulici strážiť.
„Je to výpoveď o dnešnej realite. Reálnu moc v ozbrojených zložkách aj policajnom zbore majú ľavicové extrémisti, ktorí používajú praktiky, ktoré sa naučili pred rokom 1989. Je to v nich,“ hovoril Novotka o tom, že ho zadržali paradoxne na Deň ľudských práv.
Protestuje rád
Novotka neprotestoval prvýkrát. Vo februári 2005, keď vtedajší ruský prezident Vladimir Putin kládol vence na bratislavskom Slavíne, stál v jeho blízkosti s transparentom, na ktorom žiadal od Putina ospravedlnenie za okupáciu.
Novotka v roku 1987 zavesil nad záchod na internáte sovietsku zástavu. Sudkyňa Helena Markovičová ho za to odsúdila na zníženie mzdy o 15 percent počas piatich mesiacov.

Beata
Balogová
