BRATISLAVA. Ústav pamäti národa (ÚPN) dnes na svojich internetových stránkach zverejnil počty Židov na územiach južného Slovenska a Podkarpatskej Rusi, ktoré boli arbitrážnym rozhodnutím Nemecka a Talianska z 2. novembra 1938 pričlenené k Maďarsku. TASR o tom informoval hovorca ÚPN Ján Pálffy.
"Prehľad zverejnený na stránkach ÚPN umožňuje širokej verejnosti oboznámiť sa s počtami židovských obyvateľov podľa výsledkov sčítania, ktoré na územiach pripojených k Maďarsku v decembri 1938 uskutočnili maďarské orgány," konštatoval s tým, že prehľad obsahuje údaje (za oblasti pôvodne patriace Česko-Slovensku) o celkovom počte obyvateľov, domov a osôb židovského pôvodu v jednotlivých okresoch vytvorených podľa územnosprávneho členenia Maďarského kráľovstva.
Slovenská a česká literatúra pri uvádzaní počtov obyvateľov na arbitrážnom území dosiaľ vychádzala zo súpisu vydaného koncom roka 1938 čs. štatistickým úradom, podľa ktorého na územiach Slovenska pripojených k Maďarsku žilo 26.151 a na pripojených územiach Podkarpatskej Rusi 25.427 osôb židovskej národnosti. "Údaje Štátneho štatistického úradu však presne nedokumentujú stav v čase arbitráže, pretože vychádzajú zo sčítania ľudu, ktoré sa uskutočnilo v roku 1930," vysvetlil hovorca.
Podľa sčítania, ktoré uskutočnili maďarské orgány, dosiahol počet Židov v obciach na južnom Slovensku 44.075 osôb, kým židovských obyvateľov z pripojených oblastí Podkarpatskej Rusi bolo 37.645.
Veľké rozdiely v počtoch židovských obyvateľov, uvádzané v česko-slovenských a maďarských prameňoch, vyplývajú podľa hovorcu z rozdielnej metodiky sčítaní. Česko-slovenské sčítanie ľudu umožňovalo slobodnú voľbu národnosti, maďarské sčítanie za prvoradý ukazovateľ národnosti považovalo materinský jazyk a keďže židovské obyvateľstvo nedisponovalo "vlastným" materinským jazykom, uvádzané čísla odzrkadľujú počty Židov podľa vierovyznania.
Prehľad zverejnený na internetových stránkach ÚPN je výsledkom ďalšej fázy projektu Osudy slovenských Židov, ktorý mapuje život židovskej komunity na Slovensku v rokoch 1938 - 1945.