BRATISLAVA.
Eddins potvrdil, že na konferencii sa zúčastní aj prezident USA Barack Obama a zdôraznil možnosť spolupráce Spojených štátov so Slovenskom ako s konkrétnym partnerom.
Podľa šéfa envirorezortu sa bude Európa v prvom rade opierať o 30-percentné zníženie emisií skleníkových plynov oproti výške emisií v roku 1990. "SR sa určite pripojí k štátom, ktoré budú mať vysoké ambície," povedal Medveď. Na záver stretnutia Eddins ocenil slovenský prístup k problematike ochrany životného prostredia. Zástupcovia oboch štátov sa zhodli, že obojstranne výhodná spolupráca bude intenzívne pokračovať aj naďalej.
Minister Medveď dnes prijal aj veľvyslanca Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Michaela Robertsa. Ešte predtým však privítal mladých advokátov zmeny klímy, od ktorých si prevzal otvorený list, v ktorom deklarovali svoj postoj k problematike zmeny klímy a plán zúčastniť sa kodanskej konferencie. "Prioritou je zdravý život v zdravom prostredí, ale v kooperácii s ekonomikou," prihovoril sa Medveď mladým emisárom klímy. Objasnil, že SR sa bude zasadzovať za 30-percentné zníženie emisií.
Aj s veľvyslancom Robertsom hovoril minister o zmene klímy a summite v Kodani. Podľa veľvyslanca si Británia želá, aby kodanská dohoda bola ambiciózna, spravodlivá a efektívna. Medveď zdôraznil, že prístup Číny na kodanskej konferencii považuje za determinovaný spoločnou pozíciou Európy ako svetového a politicky jednotného regiónu. Britský veľvyslanec okrem iného konštatoval, že Slovensko so svojím potenciálom obnoviteľných zdrojov energie a ekonomickým rastom by mohlo byť príkladom aj pre iné krajiny.