BRATISLAVA. Prasacia chrípka sa začína prejavovať v nebezpečnej forme. Svedčí o tom výrazný nárast úmrtí, ku ktorým za posledné dva týždne prispela, ako aj neklesajúci počet ľudí, ktorým spôsobila ťažký zápal pľúc.
Paradoxne sa novej chrípke darí, hoci bežná chrípka už niekoľko týždňov zaznamenáva pokles. Odborník na očkovanie Ivan Bakoš hovorí, že proti novej tzv. prasacej chrípke A H1N1 nemáme jednoducho protilátky.
Chrípka v číslach
Pandemická
mŕtvi: 17 z toho priama príčina smrti: 3 ťažké zápaly pľúc: 57 ochorenia: 814 Bežná
pokles: mínus 14,5 % vzostup: Žilinský kraj (1,2 %)
„Na Slovensku evidujeme spolu 17 úmrtí, kde bol potvrdený pandemický vírus A H1N1,“ píše vo svojej včerajšej správe o aktuálnej epidemiologickej situácii hlavný hygienik Ivan Rovný. Z tohto počtu podľa doterajších zistení vírus prasacej chrípky priamo zabíjal v troch prípadoch.
Počet mŕtvych, čo mali aj prasaciu chrípku, stúpol najmä za posledné dva týždne. Úmrtiami sú najviac postihnuté okresy Senica a Bardejov. V obidvoch zhodne zomreli po dvaja ľudia.
Znepokojivé môže byť aj ďalšie zistenie. Všetci boli ľudia v produktívnom veku. Podľa štatistiky Úradu verejného zdravotníctva, sa všetky obete ocitli vo vekovej kategórii od 15 do 64 rokov. Druhý týždeň po sebe neklesá ani počet ľudí, ktorí vďaka vírusu novej chrípky dostali ťažký zápal pľúc. Minulý aj tento týždeň ich bolo zhodne po 21. Spolu ich počet od 3. novembra dosiahol 57. Naopak bežná chrípka zaznamenala opäť pokles. Za tento týždeň klesla chorobnosť o 14,5 percenta.
„Nový vírus nemá prekážky, lebo ľudia proti nemu nemajú protilátky,“ vysvetľuje „úspech“ prasacej chrípky oproti bežnej Bakoš. Za nárastom prasacej chrípky je podľa neho aj to, že sa pravdepodobne lepšie prenáša z človeka na človeka, ako bežná. Bakoš predpokladá, že počet ľudí chorých na novú chrípku bude naďalej rásť. Umožní to aj prichádzajúce výrazne ochladenie.
Očkovacie vakcíny proti prasacej chrípke by mali prísť do konca roka.

Beata
Balogová
