BRATISLAVA. Súčasné knižnice v Európe a vo svete obsluhujú šesť generácií užívateľov, od tzv. informačných veteránov až po gooole generáciu, podľa ich potrieb a ich schopnosti pracovať s informáciami. Pre TASR to povedala predsedníčka Spolku slovenských knihovníkov (SSK) a vedúca Knižnice a informačného centra Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Silvia Stasselová.
"Je to šesť generácií užívateľov a ani jednu nesmieme zanedbať. Pracujeme od pána profesora alebo od niekoho, kto si nenechá knihu vziať a v živote nezapne počítač, až po google generáciu, ktorá v živote nevezme knihu do ruky ani tlačený leták, pretože má všetko na webe," vysvetlila Stasselová. Zdôraznila, že súčasnú mladú generáciu treba vychovávať tak, aby si nemyslela, že neoverená informácia z internetového vyhľadávača je relevantná.
Knihovník má podľa nej byť verný poslaniu knižnice ako inštitúcie, ktorá podporuje vzdelanosť, ale zároveň byť moderný, ponúkať niečo nové a prípadne predstihnúť užívateľov. "Máme také lastovičky aj na Slovensku, sú projekty, kedy si môže užívateľ knižnice cez mobilný telefón prehľadávať katalóg knižnice alebo si cez sms-správu rezervovať publikáciu," ozrejmila. Jedným z ústredných problémov je zvyšovať kredibilitu knihovníckej profesie a to sa netýka iba strednej a východnej Európy.
V súvislosti s výstavbou nových knižníc uviedla, že niekoľko desiatok rokov sa na Slovensku neprojektovala takáto budova, väčšinou sú v adaptovaných priestoroch. Prvým počinom bola rekonštrukcia Univerzitnej knižnice v Bratislave ako multifunkčného informačného centra a potom pred šiestimi rokmi sa zmenila veľkokapacitná poslucháreň Stavebnej fakulty STU na vysokoškolskú knižnicu, ktorá má študovňu riešenú ako otvorený dvojúrovňový priestor. "Denne navštívi študovňu 700 až 1000 študentov," uviedla Stasselová.
Predsedníčka SSK konštatovala, že súčasnosť je výzva pre obec odborníkov, aby vychovala takú generáciu architektov, ktorá bude chápať projektovanie knižníc ako typovú výzvu, pretože knižnica má svoje špecifiká.