Košice 15.apríla (TASR) - Nelegálna rómska osada z približne 20 chatrčami a príbytkami zo sololitu, papierových kartónov a dreva vznikla za posledný rok blízko centra Košíc v asanačnom pásme v košickej Mestskej časti(MČ) Západ. V primitívnych a nehygienických podmienkach bez vody a kanalizácie tam žije približne 150 Rómov.
Problém podľa dnešnej informácie hovorkyne košického Magistrátu Zuzany Bobríkovej nie je nový a už dlhší čas trápi aj nerómskych obyvateľov šiestich priľahlých ulíc.
Rómovia sa do lokality medzi bývalým pivovarom a Laboreckou ulicou začali svojvoľne sťahovať vlani na jar, keď vlastníci oplotili svoje pozemky a zbúrali domy, kde sa Rómovia neoprávnene zdržiavali. Tí si urobili nové provizórne obydlia už na pozemkoch mesta a nad starým pivovarom vyrástla nevzhľadná osada. Takmer 50 obyvateľov okolitých ulíc sa podľa Bobríkovej obrátilo v týchto dňoch na magistrát so sťažnosťou. Upozorňujú v nej, že mnohopočetné rómske rodiny nemajú pitnú vodu a používajú verejný hydrant. Chýbajú sociálne zariadenia. Ako záchody slúži blízke okolie. Sťažovatelia upozorňujú aj na alkohol a omamné prostriedky užívané dospelými i deťmi. Keďže stavby sú nelegálne, Rómovia neplatia za odpad, ktorý sa rýchlo hromadí. V okolí sa šíria hmyz a hlodavce, čo so zvyšujúcou sa teplotou môže vyvolať epidémiu. Občania žiadajú o ochranu zdravia a životov. So sťažnosťou sa obrátili aj na vicepremiérov - Pála Csákyho a Máriu Kadlečíkovú.
Košický Magistrát, zdôraznila Bobríková, bude situáciu riešiť zákonnými prostriedkami. Požiadal o pomoc prokuratúru a o stanoviská aj hygienikov a majiteľov pozemkov. Podľa dostupných informácií približne 90 percent Rómov, ktorí sa tam usadili, má trvalé bydlisko v iných častiach Košíc - najmä na známom Luníku 9 a Vodárenskej ulici. Preverujú aj trvalé bydliská ďalších.
"Na základe stanovísk mesto po rokovaniach so starostom MČ Košice - Západ Pavlom Mutafovom pripraví podklady na riešenie problému. V súčasnej finančnej situácii však nemá prostriedky na to, aby poskytlo Rómom náhradné ubytovanie, zvlášť v prípadoch, keď mali trvalé bydlisko a za rôznych okolností sa ho vzdali," povedala Bobríkova. Podľa jej slov riešenie nie je len v rukách mesta, ktoré už nemá vlastné lokality, kde by sa mohli rómski "bezdomovci" z centra vysťahovať. O situáciu by sa, ako dodala, mali bližšie zaujímať predstavitelia vlády rómskych organizácií, pričom "riešenie problému by malo byť prioritou aj pre splnomocnenkyňu vlády pre Rómov Kláru Orgovánovú".
Obrazová redakcia TASR ponúka k správe fotografie.