BRATISLAVA. Platnosť korunových poštových známok sa definitívne končí 31. decembra, po tomto dátume ich už nebude možné použiť na posielanie zásielok. "Ak ľuďom ešte zostali korunové známky, radi by sme ich upozornili, aby ich na výplatné účely použili čím skôr. V novom roku už ich totiž nebude možné použiť na posielanie zásielok, ani vymeniť. Budú zaujímavé už len z historického alebo filatelistického hľadiska,“ povedala Mária Hromadová zo Slovenskej pošty.
Slovenská pošta sa s korunovými známkami symbolicky rozlúči príležitostnou poštovou pečiatkou a vydaním poštového lístka s prítlačou. Príležitostná pečiatka s dátumom 31. december 2009 sa bude používať na hlavných poštách v Banskej Bystrici, Nitre, Trenčíne, Trnave, Žiline, Košiciach a Prešove. Pečiatka s domicilom Bratislava 1 bude k dispozícii v predajni POFIS na Námestí slobody 27, kde zriadia aj príležitostnú poštovú priehradku.
Prvé československé korunové známky navrhol secesný maliar a grafik Alfons Mucha a zobrazovali Hradčany. Pôvodne bolo na nich umiestnené slnko nad chórom chrámu sv. Víta symbolizujúce zrod republiky. Keďže však v tejto polohe sa slnko nachádzalo pri západe, čo sa pokladalo za zlé znamenie, známky stiahli z obehu a na nových slnko vynechali.
Prvá známka po vzniku Slovenskej republiky v roku 1993 zobrazuje štátny znak. Známky z rokov 1993 až 2002 zobrazovali najmä pamätihodnosti, ľudové zvyky a motívy prírody Slovenskej republiky. S nástupom používania technológie tlače ofsetu od roku 2003 sú slovenské známky oveľa farebnejšie, ale naďalej sa používa aj umelecky hodnotnejšia tlač oceľotlače.
Technikou viacfarebnej oceľorytiny sa pravidelne vydávajú veľké ryté známky v emisii Umenie. Tento rok si v tomto emisnom rade pošta pripomenula diela slovenských umelcov z generácie 1909 Cypriána Majerníka a Jána Mudrocha. Vysokú kvalitu slovenských známok oceňujú aj v zahraničí. Svedčia o tom tri prvé a dve tretie miesta v súťaži o najkrajšiu známku sveta.