BRATISLAVA. Po budúcoročných parlamentných voľbách sa ĽS-HZDS nielen že dostane do parlamentu, ale bude vo väčšej sile a bude stranou, ktorá rozhodne, kto bude vo vláde. V dnešnej relácii televízie Markíza Na telo to konštatoval predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.
Aj predseda SMK Pál Csáky je presvedčený, že SMK má dostatočnú podporu svojich voličov. "SMK sa, samozrejme, do parlamentu dostane," zhodnotil.
V súvislosti s návrhom zákona o podpore vlastenectva z dielne poslancov Národnej rady (NR) SR za SNS Rafaela Rafaja a Jána Slotu, Mečiar konštatoval, že nevidí nič zlé na tom, ak budú žiaci v školách začínať vyučovanie hymnou. "Hymna nič nepokazí, je to vzdávanie úcty," konštatoval predseda ĽS-HZDS s tým, že pokiaľ budú žiaci chcieť, môžu aj spievať.
Zároveň však upozornil, že vlastenectvo sa nedá uzákoniť. "Vlastenectvo musí byť založené na vnútorných hodnotách výchovy od dieťaťa k dospelosti a budovania vnútorného vzťahu človeka a bez vlastenectva je každá spoločnosť vytrhnutá zo svojej podstaty a nemôže existovať," pripomenul Mečiar.
"Súhlasím, že zákonom sa vlastenectvo nedá vynútiť," povedal predseda SMK. Napriek tomu si však myslí, že v ostatných veciach je zákon násilnícky. "Myslíme si, že je to zbytočný zákon. Je charakteristický pre totalitárne režimy," zhodnotil predseda SMK.
Na otázku, či sa považuje za vlastenca odpovedal Csáky kladne. "Už som dal niečo na stôl, pomohol som, aby sa SR dostala do Európskej únie. SMK vždy obhajovala demokratické pomery, a to je vlastenecké," spresnil.
Na margo novely ústavy s cieľom zúžiť poslaneckú imunitu, ktorú jej predkladateľka Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) minulý týždeň stiahla z rokovania parlamentu Csáky uviedol, že Smer zahral "nevkusnú hru s touto témou." Dodal, že takáto diskusia sa tesne pred voľbami nerobí. Zároveň však konštatoval, že SMK bola pripravenú túto novelu podporiť.
Mečiar upozornil, že 99 percent diskusie o poslaneckej imunite je nekvalifikovanej a hlúpej. "Ak je štát postavený na princípoch troch mocí, parlamentnej, výkonnej a súdnej, musí hľadať mechanizmy nezávislosti parlamentnej moci na výkonnej, inak prestáva byť parlamentným," analyzoval.
Vysvetlil, že aby poslanec alebo parlament nemohol byť výkonnou mocou zneužitý, dáva mu štát istý stupeň ochrany, zvaný imunita, "ktorý vyžaduje, aby pred zákrokom polície, prokuratúry, ho (parlament, pozn. TASR) prerokoval a vylúčil politický motív a chránil tak poslanca, chránil parlamentarizmus, a nie osobu".