BRATISLAVA. Pokút v jazykovom zákone sa boja tí, ktorí ho nechcú dodržiavať. "Slováci, alebo iné národnosti žijúce na južnom Slovensku sa často dožadujú a teraz už aj písomne na Ministerstve kultúry, aby dostali dostatočné informácie zo zasadnutí obce aj v slovenskom jazyku," povedal v dnešnej diskusnej relácii TA3 podpredseda vlády pre menšiny a ľudské práva Dušan Čaplovič (Smer-SD).
"Na celom svete by sa čudovali, že platí zákon a časť zákona sa neaplikuje," komentoval Pál Csáky stav pred schválením novely jazykového zákona, keď sa zákon, ktorý neobsahoval sankcie, často nedodržiaval. Keď sa doň zaviedli novelou, podľa Csákyho sa ukázalo množstvo nedostatkov zákona.
"Jazykový zákon je hlúpy a zlý a toto je ďalší nezmysel," komentoval Csáky metodický pokyn na aplikáciu zákona. "Právna sila tohto papiera, ktorý sa prijme vo vláde, je nulová," vyhlásil Csáky, podľa ktorého ide pokyn nad rámec zákona a z tohto dôvodu je rozpore s Ústavou SR.
"Rokovania neboli efektívne, maďarská strana žiada ešte ďalšie kolá rokovaní. Vysoký komisár OBSE Knut Vollebaek bol len pozorovateľ týchto pozorovaní, mal by do toho vstúpiť efektívnejším spôsobom," kometoval Csáky rokovania, ktoré predbiehali prijatie metodického pokynu.
Čaplovič sa voči kritike práce komisára OBSE pre menšiny ohradil a poznamenal, že Vollebaeckovo hodnotenie metodického pokynu bolo pozitívne. "Povedal, že metodické pokyny sú dobre vypracované, vytvárajú rámec preto, aby nevznikali nezrovnalosti a občania Slovenskej republiky sa cítili na celom území republiky ako doma," uviedol Čaplovič.
Ako príklad zmyslu takéhoto pokynu uviedol Čaplovič medializované informácie, podľa ktorých musia byť nápisy na cintorínoch dvojjazyčné. "Nie je to pravda," zdôraznil. Dvojjazyčne majú byť upravené len nápisy na pamätníkoch, metodický pokyn navyše upresňuje, že ide o pamätníky postavené po roku 1995, kedy bol schválený jazykový zákon.
"Všetky ostatné národnostné menšiny na Slovensku s týmto zákonom súhlasia," zdôraznil Čaplovič. Podľa Csákyho sú však národnostné menšiny závislé od vládnej podpory ich kultúry a preto ich reprezentanti nie sú nezávislí pri hodnotení jazykového zákona.
Na margo návrhu zákona na podporu vlastenectva z dielne SNS predseda SMK poznamenal, že jemu osobne by nevadilo, keby sa v školách na začiatku a konci školského roka hrala slovenská a prípadne aj európska hymna. Nevidí však zmysel v tom, aby sa to upravovalo zákonom. "Nie sme stotožnení so všetkými vecami v tomto zákone," reagoval Čaplovič, podľa ktorého o budúcnosti zákona rozhodnú zmeny v druhom čítaní.
Obaja politici sa vyjadrili aj ku kauze prevodu pozemkov Slovenského pozemkového fondu vo Veľkej Lomnici. "Pán premiér sa nebráni zmenám, povedal aj pánovi Zsoltovi Simonovi počas rozpravy, že keď opozícia príde s nejakými návrhmi, je ochotný o nich diskutovať. A po druhé, povedal, že ak sa zistia pochybenia úradníkov tohto fondu, vyvodí ďalšie opatrenia voči tým, ktorých odvolal," povedal Čaplovič. Csáky poznamenal, že ak bol porušený zákon, je to úloha pre generálnu prokuratúru. V prípade, že ide o morálne pochybenie. je podľa neho na mieste uvažovať nad tým, že by parlament vrátil celý proces do pôvodného stavu ústavným zákonom.