ŠAJKOVAC. Počas dnešnej návštevy príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR pôsobiacich v KFOR to uviedol náčelník Generálneho štábu (GŠ) OS SR Ľubomír Bulík.
"Podľa súčasného zhodnotenia bezpečnostnej situácie sa javí nie až taká potrebnosť takéhoto veľkého kontingentu, ktorý je v súčasnej dobe v Kosove," vysvetlil Bulík s tým, že slovenskí vojaci, ktorí v misii zostanú, by mali disponovať špeciálnymi spôsobilosťami predovšetkým v oblasti prieskumu.
V súčasnej dobe podľa generála Bulíka nie je možné definovať presný počet vojakov, ktorý si Slovensko v Kosove ponechá. Dôvodom, prečo si istý počet ale naďalej zachová, je potreba dostatočnej informačnej siete, aby sa v prípade oslovenia dalo pozitívne reagovať na akýkoľvek vývoj v Kosove. "Ťažko je dnes povedať len za Slovenskú republiku o aké zníženie a v akom časovom horizonte pôjde. Isté je to, že do konca roku 2010 stiahneme náš súčasný kontingent a ponecháme tu určitú prítomnosť. V súčasnej dobe hovoríme do 20 profesionálnych vojakov," zdôraznil.
Ako ďalej náčelník GŠ OSSR poznamenal, postupné znižovanie kontingentu musí byť urobené plánovane. "Tak, aby sa vzhľadom na vývoj bezpečnostnej situácie v Kosove primerane znižovala, alebo udržovala rovnováha medzi operačnými úlohami a štruktúrami OS a nielen samozrejme slovenského kontingentu, ale celého kontingentu v rámci KFOR," uviedol.
Doterajšie pôsobenie slovenských vojakov v KFOR zhodnotil Bulík kladne. "Môžem byť len hrdý na to, čo odvádzajú naši vojaci pre plnenie operačných úloh. Vyplýva to tak z hodnotenia veliteľa KFOR, ako aj veliteľa tohto multifunkčného zoskupenia," povedal.
Podľa ministra obrany SR Jaroslava Bašku slovenskí vojaci v súčasnosti v KFOR predovšetkým dohliadajú na dodržiavanie prímeria medzi menšinou kosovských Srbov a väčšinou kosovských Albáncov. Taktiež strážia niektoré objekty ako napríklad Monument, ktorý dnes delegácia zo Slovenska v dopoludňajších hodinách navštívila. Práve ten je jeden z deviatich objektov, ktorý by mala ako prvý previať kosovská polícia na stráženie.
V Bosne a Hercegovine by mal zostať podľa generála Bulíka počet slovenských vojakov v budúcom roku zachovaný.
Baška si uctil pamiatku slovenských vojakov
Položením venca k pamätníku si dnes minister obrany SR Jaroslav Baška v kempe Šajkovac v Kosove uctil pamiatku slovenských vojakov misie KFOR, ktorí zahynuli v roku 2006 pri leteckom nešťastí pri maďarskej obci Hejce.
"Žiaľ, nedá mi nespomenúť, že práve cesta z Kosova domov na Slovensko sa predčasne skončila pre 42 našich vojakov a príslušníkov rezortu ministerstva obrany," povedal minister pred slovenskými vojakmi počas návštevy v Kosove.
Ďalej pripomenul, že Slovensko zavŕšilo už desať rokov pôsobenia v tomto regióne. "S pocitom hrdosti môžem skonštatovať, že za celé obdobie pôsobenia Ozbrojených síl (OS) SR v operácii KFOR si všetci naši vojaci plnili a plnia svoje úlohy zodpovedne, na vysokej morálnej a odbornej úrovni," povedal Baška vojakom, pričom pripomenul, že vykonávajú prácu v náročnom prostredí, keďže pomáhajú udržiavať mier medzi znesvárenými Srbmi a Albáncami.
Ako potvrdil náčelník Generálneho štábu (GŠ) OS SR Ľubomír Bulík, z misie KFOR nepôjde cez vianočné sviatky domov žiadny slovenský vojak. Aj z tohto dôvodu dnes delegácia zo Slovenska priniesla príslušníkom ingrediencie na tradičnú vianočnú kapustnicu a tiež vianočný stromček. Už tradične vojakom doručili aj pozdravy od detí zo slovenských škôl.
Za vzorné plnenie úloh v operácii KFOR si dnes príslušníci OS SR prevzali aj medailu NATO - non article 5. "Viem, že za každou touto medailou je mnoho ľudskej i vojenskej námahy a odriekania. Vážim si to, že našu republiku aj OS dôstojne reprezentujete v spoločenstve krajín Severoatlantickej aliancie," povedal vojakom minister Baška.
SR má pre misiu KFOR Národnou radou SR schválený mandát v počte 140 vojakov. V operácii ich je momentálne reálne nasadených 139, z toho štyri ženy. Priemerný vek príslušníkov 15. Slovcon je 30,4 roka.