BRATISLAVA. Eduard Arnovič Laikhtman ostáva na Slovensku vo väzbe. Bratislavský krajský súd minulý týždeň povedal, že ho nemôžeme vydať na trestné stíhanie do Bieloruska, lebo tam nie sú záruky na spravodlivý proces, prokuratúra s tým nesúhlasí. Včera podala sťažnosť. O mužovi pôvodom z Bieloruska, ktorý má aj izraelské občianstvo, rozhodne Najvyšší súd.
Prípad Laikhtman
slovenská polícia ho zatkla v októbri na letisku na základe zmluvy medzi ZSSR a ČSSR;
Bielorusi ho obviňujú, že lákal od ľudí peniaze za to, že im zoženie prácu v zahraničí
on tvrdí, že sa venoval protivládnej činnosti; tlačil letáky.
Laikhtman je v Bielorusku obvinený zo sprenevery. Prečo sa krajská prokuratúra odvolala, jej hovorca René Vanek nepovedal. „Sťažnosť bola podaná, ale viac sa k veci nateraz nebudeme vyjadrovať.“
Laikhtmanova právna zástupkyňa Mária Kolíková hovorí, že prokuratúra má zo zákona právo podať sťažnosť proti rozhodnutiu súdu. „Avšak nepovažujem takúto sťažnosť za opodstatnenú,“ povedala. Pre sťažnosť proces s Laikhtmanom pokračuje a on zostáva vo väzbe.
Advokátka upozorňuje na takmer totožný prípad zo susedného Česka spred dvoch rokov. Bielorusku Sali Kazanskú, ktorá v tom čase už tiež mala aj izraelské občianstvo, pražský súd odmietol vydať. Prokuratúra sa proti tomuto rozhodnutiu neodvolala. V Bielorusku bola žena obvinená z podvodu. Dôležitejšia pre českú justíciu bola dôsledná ochrana ľudských práv, ktoré sa v Bielorusku podľa pražského súdu porušujú.
Laikhtman pricestoval na Slovensko v októbri. O zatykači nevedel, v Bielorusku nežije už niekoľko rokov. Obvinenia odmieta. „Pán Laikhtman je človek, ktorý šíril v Bielorusku demokraciu. Trestný čin, pre ktorý je stíhaný, je vyfabrikovaný,“ hovorí Kolíková. Upozorňuje, že vydať ho do Bieloruska znamená, že Slovensko vydá človeka napospas autoritárskej krajine, ktorá ignoruje spravodlivý proces a ľudské práva.

Beata
Balogová
