SME

Do Afganistanu vyšleme dvojnásobný počet vojakov

Slovensko plánuje v budúcnosti vyslať do misie v Afganistane dvojnásobný počet vojakov. Na brífingu to dnes novinárom potvrdil prezident Ivan Gašparovič, ktorý je zároveň aj hlavným veliteľom Ozbrojených síl.

BRATISLAVA. Slovensko plánuje v budúcnosti vyslať do misie ISAF v Afganistane dvojnásobný počet vojakov. Na brífingu to dnes novinárom potvrdil prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý je zároveň aj hlavným veliteľom Ozbrojených síl (OS) SR.

"My to vieme už dávnejšie. Ja si myslím, že sme už informovali generálneho tajomníka (NATO, pozn. TASR), keď tu bol na návšteve," reagoval na otázku, či sa na dnešnom stretnutí s ministrom obrany SR Jaroslavom Baškom dozvedel presný počet vojakov, ktorý chceme do Afganistanu vyslať. "Nedá sa povedať presný počet na jedno-dve miesta, ale je to dvojnásobok," spresnil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pre misiu ISAF má v súčasnosti naša krajina parlamentom schválený mandát pre 262 vojakov.

Prezident nevidí problém v tom, že do budúcnosti Slovensko prioritne počíta iba s rozširovaním svojho príspevku do misie ISAF. "Ja to hodnotím normálne z reálneho pohľadu, aké požiadavky na Slovensko sú. Toto sú tie súčasné a tie si, myslím, armáda napĺňa," povedal. Zároveň pripomenul, že sa pripravuje nová stratégia NATO. "Tá potom ukáže, čo nové bude potrebné v rámci nášho pôsobenia v aliancii či už zlepšovať, zvyšovať alebo regulovať," vyjadril sa.

Hlavný veliteľ OS SR priznal, že pre rezort obrany je na budúci rok zo štátneho rozpočtu vyčlenených "viac ako málo" peňazí. "Je to problém. Ja to otvorene hovorím, ale som veľmi rád, že sa našli také racionálne kroky, ktoré nezasiahnu do mobility armády a do jej schopností plniť svoje úlohy," povedal. Ako poznamenal, práve pre financie nebude môcť mať armáda takú dynamiku modernizácie, akú by mala mať. "Myslím si, že do budúcnosti budeme musieť na to reagovať," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

Armáda chce stabilizovať personál, prepúšťať by sa nemalo

Rezort obrany nepočíta v roku 2010 s ďalším prepúšťaním zamestnancov. Na brífingu to dnes pred novinármi potvrdil minister obrany SR Jaroslav Baška. "Na budúci rok chceme zastabilizovať tento personál, pretože v priebehu roka aj štvrť odišlo z celého rezortu obrany, vrátane štátnych zamestnancov aj profesionálnych vojakov, viac ako 2000 ľudí," povedal.

Prezidentovi SR ďalej priblížil problémové oblasti, ktoré má v súčasnosti rezort obrany. "Týkajú sa najmä podfinancovania, kde som pána prezidenta informoval, aké opatrenia sme prijali, aby sme zamedzili vlastne týmto problematickým veciam, ktoré boli spôsobené svetovou hospodárskou a finančnou krízou." Hlavný veliteľ OS SR sa tiež dozvedel o prioritách rezortu na ďalší rok.

SkryťVypnúť reklamu

"Som veľmi rád, že predstavy a plány, ktoré na tento rok armáda mala, relatívne naplnila," zhodnotil prezident Gašparovič situáciu. Poznamenal, že práve armáda bola najviac postihnutá krátením financií, s ktorými počítala na budúci rok. Zároveň vyjadril spokojnosť nad činnosťou slovenských vojakov v zahraničných misiách. "Ak by som sa mal vyjadriť ešte k niektorým otázkam, ktoré bude musieť armáda do budúcnosti urobiť, je to otázka zdokonalenia, respektíve skvalitnenia legislatívnych procesov, ktoré ministerstvo obrany tak isto vo vzťahu k armáde a k reorganizácii má," dodal.

Sme v obrazoch

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Plátené tašky a opakované použitie
  3. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  5. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  7. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  1. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  2. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  3. Nela Pocisková: Dovolím si už robiť chyby a nevyčítať si to
  4. Plátené tašky a opakované použitie
  5. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  6. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  7. Nespoliehajú sa na štát, ale na vlastné sily
  8. Digitálna bezpečnosť opäť v centre pozornosti
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 086
  2. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 5 401
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 309
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 025
  5. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 717
  6. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 2 759
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 186
  8. Plátené tašky a opakované použitie 2 138
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podpredseda Smeru Tibor Gašpar.

Začiatok schôdze, ktorú iniciovala opozícia, je naplánovaný na 12.30 h.


TASR 1
Zadržaním starostu Brezín pri preberaní úplatku sa polícia pochválila sama.

Polícia zadržala Šataru priamo pri preberaní úplatku. Žiadal až 80-tisíc eur.


1
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

Cieľom podľa ministerky je dielo zachrániť a neskôr ho prezentovať verejnosti.


TASR 3
Vakcína od španielskej farmaceutickej spoločnosti HIPRA.

Imunitu čiastočne vytvára očkovanie na meningitídu.


Sportnet

Sebastián Kóša v zápase slovenskej reprezentácie do 21 rokov

Tréneri museli vyradiť dvoch hráčov.


TASR
Jannik Sinner

Taliansky favorit hladko postúpil do semifinále Roland Garros.


TASR
Renars Krastenbergs (Michalovce)

V základnej časti nastrieľal 31 gólov.


TASR
Lois Boissonová

Francúzska držiteľka voľnej karty vyradila šiestu nasadenú hráčku grandslamu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu