Agentúrny text sme o 19:55 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. „Kde je vôľa, tam je cesta.“ Mikuláš Dzurinda oprášil názov svojej predvolebnej knihy z roku 2002.
Dzurindova vôľa je teraz vyhrať voľby tak, aby po júni 2010 nevládol Smer. Cestu sa rozhodol hľadať spolu s ostatnými opozičnými stranami KDH, SMK, Most, SaS, OKS a Stranou zelených. Týchto šesť strán pozval na stretnutie, kde sa im chcel poďakovať za koalíciu v Bratislavskom kraji vo voľbách do žúp. Iba tu pravica uspela.
Teraz by chcela tiež na základe bratislavskej spolupráce uspieť aj vo voľbách do parlamentu.
Výsledkom prvého skôr spoločenského stretnutia je, že v januári sa začnú politické rokovania o tom, čo ďalej.
Stretla sa rodina
Zatiaľ to podľa vyhlásení lídrov strán vyzerá na spoluprácu SDKÚ s malými stranami. KDH a SMK sú zdržanlivé.
Dzurinda až donedávna nechcel o spolupráci s malými stranami hovoriť. Most nazval piatou kolónou Smeru, SaS vyčítal, že pre ňu prepadli pravicové hlasy v eurovoľbách. Prieskumy totiž ukazujú, že obe strany berú hlasy hlavne SDKÚ. V utorok sa už podľa Dzurindu stretla „normálna rodina“. Výrok o Moste tiež Dzurinda prehodnotil.
„Pozorne som si všímal vystúpenia pána Bugára v minulých týždňoch, dnes sme skoro na rovnakej vlnovej dĺžke, že by sme po voľbách mali ísť spolu,“ povedal Dzurinda o predsedovi Mostu. Na osobné spory podľa neho treba zabudnúť.
Most, SaS, aj OKS užšiu spoluprácu, vrátane vytvorenia predvolebnej koalície, nevylúčujú.
Ak by bola zložená z dvoch alebo troch strán, potrebuje získať sedem percent, ak by bola minimálne zo štyroch strán, potrebuje aspoň desať percent hlasov.
Predseda SaS Richard Sulík hovorí, že najradšej by išli do volieb sami, ale ak preferencie aj ďalej budú ukazovať riziko, že neprekročia hranicu päť percent, sú ochotní sa dohodnúť.
„Pokiaľ má niečo fungovať, tak sa o tom musí rozhodnúť v januári, najneskôr v prvý februárový týždeň. Podľa toho uvidíme, akú to má reálnu šancu na úspech. Čas veľmi tlačí,“ povedal predseda OKS Peter Zajac.
KDS Vladimíra Palka na stretnutie nezavolali. Palko hovorí, že to berú na vedomie a nikde sa neponúkajú. Či by prišli, ak by ich zavolali, nepovedal.
SMK a KDH sami
Predseda SMK Pál Csáky na stretnutí nebol, poslal podpredsedu Gyulu Bárdosa. Ten hovorí, že strana ešte nevie, či príde na ďalšie Dzurindom zvolané stretnutie. Budú o tom rokovať orgány strany.
SMK neoficiálne tvrdí, že sa nechce k ničomu zaväzovať. Ráta aj s alternatívou, že bude vládnuť so Smerom. Považuje to za lepšie riešenie, ako keby mal Smer znovu vládnuť s SNS a HZDS.
Samé do volieb chce ísť podľa jeho predsedu Jána Figeľa zatiaľ aj KDH.
„V KDH dominuje názor, že sme schopní samostatným postupom priniesť viac potenciálu k rokovaniam, než spájaním, ktoré môže byť pre krátkosť času nečitateľným,“ povedal Figeľ.
KDH a SMK ešte cez víkend vyjadrili obavy, že Dzurinda chce vytvoriť nové SDK z roku 1998. Predseda SDKÚ to vylučuje.
„Nikto sa neobáva môjho tlaku alebo hier, ktoré by mali viesť k nejakému SDK. Cítim vysoký stupeň pravdepodobnosti, že mi porozumeli, že jediné, čo ma trápi, je zodpovednosť,“ tvrdí Dzurinda.
SDK splnila účel a spôsobila rozkol
BRATISLAVA. SDK vznikla v júli 1997 ako alternatíva voči HZDS Vladimíra Mečiara. Koalíciu piatich opozičných strán tvorili DÚ, KDH, DS, SDSS a SZ.
Mečiar prijal zákon, ktorý znemožňoval koalíciám kandidovať, preto sa koalícia formálne pretavila do politickej strany. Jej predsedom sa stal Mikuláš Dzurinda, ktorý bol predtým hovorcom koalície.
Dzurinda (pôvodne z KDH) po úspešných voľbách nedodržal sľub, že sa strany vrátia do svojej predvolebnej podoby. Spolu s ním zostalo v SDK viacero významných politikov aj z ostatných strán. Malé strany, hlavne KDH, ktoré Dzurinda vtedy výrazne oslabil, dodnes hovoria o zrade. Ján Čarnogurský vtedy do SDK ani nevstúpil, lebo sa nechcel vzdať, hoci len formálne, členstva v KDH.
Bugár: Sme opatrní
Predseda Mostu BÉLA BUGÁR hovorí, že skúsenosť im káže byť opatrní.
Ste s Mikulášom Dzurindom na jednej vlnovej dĺžke?
„Čo sa týka cieľa - postaviť alternatívu voči súčasnej vláde, tak áno."
Čo ste pre to ochotný urobiť?
„Všetko, čo je v mojich silách. Vylúčiť sa nedá nič. Máme cieľ nájsť alternatívu, sú rôzne možné cesty, uvidíme. Do januára si to každý prediskutuje v rámci svojej strany a zaujme stanovisko."
KDH a SMK zareagovali na Mikuláša Dzurindu podráždene.
„Reakcia KDH vyplýva zo skúsenosti vo vnútri SDK. Nemyslím si, že to je cieľom tohto zoskupenia. Reakcia SMK vyplýva z averzie voči mne a Mostu. Tiež sa nečudujem, ale dôležité je, či osobný a stranícky egoizmus vieme prekonať. Z našej strany prekážky nie sú."
Ako hodnotíte iniciatívu Mikuláša Dzurindu?
„Cíti zodpovednosť. Treba zabudnúť na to, čo bolo a zároveň treba byť opatrní, vyvarovať sa chýb z minulosti. Každý z nás sa z nich už trochu poučil. Ale ako nás budú hodnotiť voliči, keď každý bude kopať len za seba, podaktorí sa nedostanú do parlamentu a prepadne x percent hlasov?"
Kusý: Opozícia je odsúdená na spoluprácu
Základný problém opozície je podľa politológa Miroslava Kusého v tom, že sa nevedia dohodnúť na spoločnej stratégii. Iná cesta ako spolupráca však podľa neho pre nich neexistuje. Zareagoval tak na dnešné stretnutie šiestich opozičných strán, ktoré chcú od januára viesť politické rokovania.
"Dalo sa čakať, že to bude zoznamovací večierok a bude to iba nezáväzné flirtovanie," zhodnotil Kusý výsledok schôdzky, ktorú zvolal líder SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, aby poďakoval kolegom za spoluprácu v regionálnych voľbách.
Kusý si myslí, že na začínanie s nejakou spoločnou stratégiou je už neskoro. Okrem toho, že k rokovaniam prichádza až teraz, upozornil aj na pnutie medzi viacerými subjektmi pravicového spektra. "Je to pre nich ako rozsudok smrti," myslí si politológ. Základný problém vidí v tom, že pravica nedokázala po voľbách, keď sa po osemročnej koaličnej spolupráci dostala do opozície, zrazu spolupracovať.
Namiesto pevnejšieho spojenia, ktoré podľa Kusého ľudia prirodzene očakávali, sa totálne rozišli. "Teraz len veľmi ťažko zliepajú dokopy to, čo bolo samozrejmé," podotkol. Ako dodal, správajú sa ako keby dopredu vedeli, že to nemôžu uhrať proti tak silnému súperovi, akým je Smer-SD.
sita

Beata
Balogová
