PEZINOK. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku odročil dnes na neurčito hlavné pojednávanie v kauze údajného tunelovania Devín banky. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková s tým, že nastala prekážka, aby súd mohol vo veci ďalej konať.
O prípade sa pojednávalo v utorok (15.12.). Pre prerokúvanie utajovaných skutočností bola z pojednávania vylúčená verejnosť.
Predtým sa mal súd týmto prípadom zaoberať 6. októbra. Senát musel pojednávanie odročiť na neurčito pre práceneschopnosť jedného z obžalovaných. Vo veci sa pojednávalo v pondelok 5. októbra. Pre prerokúvanie utajovaných skutočností bola z procesu vylúčená verejnosť.
V kauze sa malo konať aj 10. septembra, súd však musel pojednávanie odročiť pre zlý zdravotný stav jedného z obžalovaných. Pred septembrovým procesom sa malo pojednávať v polovici augusta. Na pojednávaní vtedy padla zo strany obhajoby aj námietka zákonného sudcu. Ide o rovnakú námietku, s akou sa sudcovia ŠTS už stretli na iných pojednávaniach. Obžalovaným a ich obhajcom prekáža, že na novozriadený ŠTS, ktorý vznikol po zrušení Špeciálneho súdu, neboli sudcovia pridelení obvyklým spôsobom, teda Súdnou radou SR, ale zákonom o vzniku ŠTS. Senát sa námietkou nezaoberal.
Obžaloba viní bývalého správcu konkurznej podstaty Devín banky Pavla G., bývalého osobitného správcu pre správu majetku Mareka H. a ďalšie osoby z nezákonného prevodu 730.266 eur (22 miliónov Sk) na spoločnosť Slovdrev. Prvý z obžalovaných túto transakciu podpísal, podľa neho však zmluvu pripravil Marek H. Ten to poprel. Okrem nezákonného prevodu peňazí sú obžalovaní aj z ďalších trestných činov.
Pavol G. čelil obžalobe v súvislosti s kauzou Devín banky aj na bratislavskom súde. Vo februári tohto roku ho Okresný súd Bratislava I odsúdil na dva roky za porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol G. sa voči verdiktu odvolal a Krajský súd v Bratislave 23. júna 2009 rozsudok zrušil a vrátil prvostupňovému súdu na ďalšie konanie.
Podľa obžaloby mal Pavol G. ako správca konkurznej podstaty Devín banky v konkurze uzatvoriť v auguste a v septembri 2002 tri nevýhodné zmluvy a takto spôsobiť banke v konkurze škodu viac ako 9,5 milióna Sk (315.342 eur). Obžalovaný tvrdí, že v čase, keď pôsobil ako správca konkurznej podstaty, ho fyzicky napadli a takmer prišiel o život. Mali ho zbiť oceľovými tyčami. Po tom, ako sa vrátil po práceneschopnosti do práce, zistil, že osobitný správca, ktorý ho mal zastupovať, vôbec nekonal.
Okamžite sa preto usiloval získať finančné prostriedky z pohľadávok predtým, ako by sa stali zamlčanými. Tiež zistil, že dlžníci sa snažili vyhnúť plateniu. Na to nasledovalo uzatvorenie spomínaných troch zmlúv.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 1 do 7), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.