BRATISLAVA. Slovensko sa zúčastní na cvičeniach krízového manažmentu Severoatlantickej aliancie (NATO) CMX 09. Vyplýva to z návrhu na zabezpečenie účasti na tomto cvičení a návrhu na zabezpečenie prípravy cvičenia krízového manažmentu NATO a Európskej únie (EÚ) plánovaných na roky 2010 a 2011, ktorý dnes prerokovala a schválila vláda SR.
Určené sú na precvičenie súčasných a overenie pripravovaných opatrení a postupov krízového manažmentu NATO. Majú preto kľúčovú úlohu pri udržiavaní a zlepšovaní schopnosti NATO zvládnuť krízy. Sú tiež prostriedkom na precvičenie a orientáciu štábov NATO a členských krajín pri riešení úloh kladených na krízový manažment.
Cvičenia CMX sa konajú spravidla každý rok. Skúsenosti a odporúčania z každého cvičenia sa využívajú pri ďalšom rozvoji a zdokonaľovaní krízového manažmentu NATO vrátane riešenia reálnych kríz a vedenia operácií. Na cvičeniach CMX sa okrem členských krajín NATO môžu na základe pozvania zúčastniť aj partnerské a ďalšie krajiny, ako aj medzinárodné organizácie.
Plánovací cyklus cvičenia CMX 09 sa začal v apríli 2008 a do októbra 2009 sa uskutočnilo päť plánovacích konferencií. Vykonanie cvičenia sa vzhľadom na aktivity NATO naplánovalo na 4. 10. marca 2010.
Slovenskí vojaci absolvujú v prvom polroku 2010 17 cvičení v zahraničí
Príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR čaká v prvej polovici roka 2010 17 vojenských cvičení mimo územia Slovenskej republiky. Vyplýva to z návrhu na prítomnosť zahraničných ozbrojených síl na území Slovenska a vyslanie OS SR mimo nášho územia na účel vojenského cvičenia, ktorý dnes prerokovala a odsúhlasila vláda SR.
V rámci cvičenia STRELA I 2010 sa do 75 príslušníkov našej armády v máji zameria na ostré bojové streľby v Poľskej republike. Na výcvik a udržiavanie FAC a pilotov v navedení na pozemné ciele sa v máji v Českej republike sústredí do 30 našich vojakov v rámci cvičenia Flying Rhino 2010. Dvanásť až 20 príslušníkov OS SR absolvuje v máji desaťdňový výcvik leteckej záchrannej a pátracej služby v Maďarsku počas COOPERATIVE SAREX 2010.
EAGLES TALON je cvičenie, na ktorom sa zúčastnia dvaja slovenskí vojaci v máji a neskôr i v júni v Poľskej republike. Na výmene skúseností v rámci Unit Level Exchange sa v marci zúčastní v USA do 20 príslušníkov OS SR. PARTNER 2010, čiže výcvik operátorov rádiotechnického prieskumu, absolvuje na prelome júna a júla do 15 slovenských vojakov v Českej republike. Uskutočniť sa tiež má päťdňové spoločné cvičenie RDOIT tímov OS SR a Armády ČR v júni 2010 v Česku.
Nácvik aktivácie pod názvom OHQ POL-DEU - LIT-LAT-SVK EU BG so zameraním na prípravu jednotiek pre Európsku úniu sa uskutoční v Nemeckej spolkovej republike s účasťou štyroch príslušníkov slovenskej armády. Výcvik malých mechanizovaných jednotiek je na programe v prvej polovici roka 2010 v trvaní šiestich dní na Ukrajine. Zúčastniť by sa malo na ňom asi 20 príslušníkov OS SR.
Cvičenie BRAVE BEDUIN 2010 zamerané na prípravu príslušníkov predurčených do CS L0035 sa uskutoční v apríli až máji v Dánsku za účasti štyroch našich vojakov. Cvičenie s rovnakým zámerom, ale pod iným názvom RCHBO, sa bude konať v máji až júni aj v Českej republike s dvoma členmi našej armády.
V rámci Open Water si 28 slovenských vojakov precvičí v júni 2010 v Českej republike koordináciu postupov pri spoločnom nasadení potápačov. V Česku sa uskutoční aj spoločný výcvik pontónových jednotiek s Armádou Českej republiky. Precvičenie súčinnosti pri stavaní pontónových mostov absolvuje v júni päť slovenských vojakov.
Deň pozemného vojska BAHNA 2010 sa uskutoční v júni v Česku za prítomnosti ôsmich príslušníkov OS SR.
V Turecku dvaja naši vojaci absolvujú v máji cvičenie STEADFAST MOVE 2010. EXERCISE OF 7th BRIGADE sa bude konať v marci v Belgicku. Prítomní budú štyria príslušníci OS SR. Na STEADFAST JUNCTURE 2010 sa v máji vo Francúzsku zúčastnia dvaja naši vojaci.
Materiál tiež informuje o cvičeniach zahraničných armád na území Slovenska.