Pôvodný text agentúry TASR sme o 21:18 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Rovnaké vakcíny s drobnými odlišnosťami. Takýto minimálny rozdiel delí stiahnuté americké vakcíny proti prasacej chrípke od Panenzy (názov vakcíny), ktorú Slovensku dodala francúzska firma Sanofi Pasteur.
Správa štátnych hmotných rezerv, Úrad verejného zdravotníctva aj ministerstvo zdravotníctva sa včera uspokojili s vysvetlením dovozcu, že americkú vakcínu „v žiadnom prípade nemožno spájať“ s Panenzou.
Sanofi Pasteur, ktorá včera priznala, že v Amerike došlo k chybe vo výrobe, ju pri Panenze eliminuje priebežnými kontrolami.
„Vakcína Panenza sa vyrába vo výrobnom závode Sanofi Pasteur vo Francúzsku a nemožno ju spájať s vakcínou používanou v USA,“ tvrdil v reakcii na škándal v Amerike Úrad verejného zdravotníctva. Bez nejakého skúmania sa s ním stotožnilo aj ministerstvo zdravotníctva.
Medzi dvomi neadjuvantnými vakcínami od rovnakého výrobcu, hoci majú rozdielne názvy a vyrábajú sa v rôznych krajinách, nie je podľa českej odborníčky na očkovanie Lenky Hobzovej zásadný rozdiel.
Výrobca: Slovenská má malé odlišnosti
„Ide o vakcíny, ktoré patria do skupiny neadjuvantných vakcín - čiže z tohto pohľadu sú vakcíny rovnaké,“ reagovala na odborníkov hovorkyňa Sanofi Pasteur Beáta Kujanová. Iba „drobné odlišnosti“ sa podľa nej týkajú „pomocných látok, ktoré obsahujú a výrobného procesu, ktorý je odlišný pre Európu a Ameriku,“ vysvetlila hovorkyňa.
Práve výrobnú chybu označila Hobzová za pravdepodobne hlavný dôvod stiahnutia vakcíny v Amerike. Tým zdôvodňuje vyradenie aj Sanofi Pasteur. Kujanová vysvetlila, že v štyroch šaržiach ich americkej vakcíny došlo k 13percentnému poklesu účinnosti vakcíny. Celkove došlo k stiahnutiu 800tisíc dávok vakcíny proti pandemickej chrípke, ktorá je určená na očkovanie detí od šiestich mesiacov do troch rokov.
Priebežné kontroly
Aby sa niečo podobné nestalo aj pri výrobe Panenzy, ktorá sa vyrába vo francúzskom Val de Reuil a je distribuovaná na Slovensku, zabezpečuje spoločnosť Sanofi Pasteur podľa Kujanovej priebežné kontroly. „Podľa správnej výrobnej praxe musia byť všetky várky sledované počas celej lehoty použiteľnosti,“ vysvetlila hovorkyňa. Cyklus je podľa nej určený výrobcom a potvrdený registračnou agentúrou.
Slováci nemajú o očkovanie veľký záujem
Očkovanie proti chrípke nie je nič nepríjemné, Slováci však oň nemajú veľký záujem. "Slovensko je problematická krajina. O očkovanie ako také vo všeobecnosti nie je záujem," povedal pre TASR prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva Slovenskej lekárskej spoločnosti Peter Lipták.
Dodal, že o očkovanie má záujem len 10 až 12 percent Slovákov, pričom ide o "absolútne jednoduchý" akt, s ktorým majú lekári dlhoročné skúsenosti. Ľudia však napriek tomu vakcinácii "nefandia".
V súvislosti s očkovaním proti pandemickej chrípke A(H1N1) uviedol, že ide o snahu lekárov chrániť populáciu pred touto atypickou chrípkou. Anomálna je podľa neho v tom, "že sa nezačala v chrípkovej sezóne, koncom septembra, v októbri, tak ako každá slušná chrípka, ale ona začala už niekedy pred letom".
Dodal, že vzhľadom na atypickosť novej chrípky sa dá očakávať, že ochorenie bude pokračovať aj po chrípkovej sezóne. "Je nevypočítateľná," uzavrel.
Lipták zároveň predpokladá, že sa proti tejto chrípke príde dať zaočkovať "možno 80 percent ľudí".

Beata
Balogová
