BRATISLAVA. Vydanie a tlač 91 titulov učebníc, ktorých verejné obstarávanie spochybnil týždenník Trend, bude stáť dokopy 4,55 milióna eur. Ide o druhú etapu kníh v celkovom náklade asi 2,6 milióna kusov. Dodá ich osem firiem.
Obstarávanie vyhlásili vo februári. Ministerstvo vtedy počítalo so 102 titulmi v celkovom náklade 1,54 milióna kusov za 4,45 milióna eur. "V niektorých prípadoch bol predpokladaný náklad učebníc optimalizovaný na skutočné objednávky škôl s primeranou rezervou, tieto náklady učebníc sa zvyšovali," píše sa vo vestníku verejného obstarávania.
Ako sa uvádza ďalej, vo viacerých prípadoch ministerstvo nemalo od začiatku špecifikované, či bude mať učebnica len jednu alebo viacero častí.
Mikolaj si vraj sám vybral
Trend tvrdí, že má od zdroja z rezortu usvedčujúce fotografie dokumentov, podľa ktorých vo vyhodnocovaní ponúk nerozhodovali stanovené kritériá, ale osobné preferencie ministra školstva Jána Mikolaja. Vestník verejného obstarávania uvádza, že vyhrala ekonomicky najvýhodnejšia ponuka.
Ministerstvo uzavrelo zmluvy s firmami VKÚ z Harmanca (za takmer 662-tisíc eur), Združenie Educo z Prievidze (za takmer 560-tisíc eur) a bratislavskými spoločnosťami Aitec (za vyše 832-tisíc eur), Alžbeta Tóthová - Terra - vydavateľstvo a tlačiareň (za vyše 202-tisíc eur), Vydavateľstvo Expol Pedagogika (za takmer 637-tisíc eur), Slovenské pedagogické nakladateľstvo - Mladé letá (za vyše 874-tisíc eur), Vydavateľstvo Orbis Pictus Istropolitana (za 585-tisíc eur) a Vydavateľstvo Príroda (za vyše 132-tisíc eur).
Trend upozorňuje na podnikateľa Kmotríka
Trend upozornil, že rezort pri hodnotení ponúk vydavateľstiev neprihliadal na kritériá užšej súťaže, ale vyberal podľa zoznamu vopred schváleného ministrom.
Polemizuje nad piatimi učebnicami, ktoré nakoniec pripadli vydavateľstvu Slovenské pedagogické nakladateľstvo - Mladé letá podnikateľa Ivana Kmotríka. To bolo v učebnicovom tendri najúspešnejšie, v prvej etape uzavrelo so štátom zmluvu na 1,03 milióna eur.
Ministerstvo obvinenia odmieta a argumentuje, že vyberalo spoločnosti so skúsenosťami. Vydavateľstvo Aitec však vzniklo len v decembri 2007.
Týždenník poukázal aj na prepojenie podnikateľa Kmotríka so združením Educo, ktoré nemá právnu subjektivitu a dokonca ani vlastnú internetovú stránku.
Podľa vestníka obstarávania v prvej etape obstarávania na 30 titulov boli úspešní šiesti záujemcovia, s ktorými uzavrelo ministerstvo zmluvy na 28 titulov a k nim v potrebných prípadoch deväť jazykových mutácií v maďarskom jazyku. Prvá etapa zabezpečila tlač 716 100 kusov kníh.
V druhej etape obstarávania uzavrel rezort deväť kúpnych zmlúv na učebnice pre základné a stredné školy s ôsmimi vydavateľstvami. Ide o 91 titulov vrátane jazykových mutácií. V druhej etape vytlačia takmer 2,6 milióna kníh za 4,55 milióna eur. Celkovo v dvoch etapách vytlačia 3,31 milióna kníh.
Ako vláda plní sľub zabezpečiť úspory vo verejnom obstarávaní, správe nehnuteľností a informačných systémov
Čo sľúbili: Toto sú cesty - verejné obstarávanie, vážna kontrola na úrovni verejného obstarávania, kde sa pohybujú desiatky miliárd korún, tuším je to 80 alebo 90 miliárd. Ak len 10 %, pán poslanec, urobíme takýmto spôsobom, len tam máme 9 miliárd.
Zdroj: Pavol Paška, SMER, po voľbách podpredseda parlamentu, TA3, V politike, 10.1.2006
Obrovské množstvo dodatočných zdrojov je v samotnej rezerve a neefektívnosti vynakladania finančných prostriedkov v rámci verejnej správy. (...) Našou hlavnou ambíciou je hľadať presne túto neefektívnosť. (...) A na to je množstvo príkladov, (...) napríklad centrálne verejné obstarávanie, centrálna správa nehnuteľností, centrálna správa informačných systémov. Toto všetko sa tu zanedbávalo dlhé roky (...).
Zdroj: Ján Počiatek, minister financií (SMER), TA3, V politike, 17.12.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ide o jeden z najlepších sľubov súčasnej vlády. Na verejnom obstarávaní možno ušetriť miliardy chýbajúce v iných rezortoch. Splnenie sľubu si však vyžaduje dlhodobo dosadzovať do riadiacich funkcií ľudí vysoko odolných voči korupcii. Rozhodnutia komisií pri rôznych tendroch by mali byť zverejnené na internete vrátane informácie o tom, ktorý člen komisie ako hlasoval.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila zmeny, ktoré by priniesli úspory. Nezaviedla centrálnu správu nehnuteľností, informačných systémov ani verejného obstarávania. Tiež nepresadila povinnosť uskutočňovať verejné obstarávanie pomocou elektronického systému, ktorý by zvýšil jeho efektívnosť. O mrhaní verejných zdrojov svedčia tiež desiatky medializovaných káuz a podozrení z klientelizmu a korupcie.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.