BRATISLAVA. Slovensko považuje celú záležitosť okolo augustovej návštevy maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma v Komárne za uzavretú. Pre TASR to pred dnešným rokovaním vlády SR povedal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Reagoval tak na list Európskej komisie (EK), ktorý dostala maďarská strana. V ňom sa konštatuje, že Slovenská republika neporušila odmietnutím vstupu Sólyoma na svoje územie žiadne schengenské ani európske normy.
Maďari by si vraj mali priznať podiel viny
Lajčák pripomenul, že tento podnet Maďarska pokladá od samého začiatku za propagačnú akciu smerom do vnútra maďarskej spoločnosti.
"Bolo by dobré, keby tak, ako my aj EK považujeme túto záležitosť za ukončenú, to považovala tiež maďarská strana. Bolo by ešte lepšie, keby si priznala aj svoj podiel viny na celej tejto nepríjemnej udalosti," poznamenal s tým, že by bol rád, keby vyjadrenie komisie poslúžilo maďarským predstaviteľom na istú sebareflexiu.
"Pomaly každý sa tam stavia do úlohy vykladača európskych noriem a pritom z relevantných európskych adries prichádzajú úplne iné vyjadrenia," upozornil. Ako ďalej dodal, list EK vníma ako potvrdenie správnosti slovenskej pozície.
My nekričíme do sveta
"Pre Slovensko to znamená, že máme pravdu, že keď niečo robíme, tak si to premyslíme a že nekričíme do sveta o tom, ako niekto porušuje európske normy bez toho, aby sme vedeli, o čom hovoríme," konštatoval Lajčák. Zároveň poukázal na to, že stanovisko komisie by malo byť budíčkom pre všetkých romantikov, ktorí si myslia, že svet sa točí podľa toho, ako sa rozhodli v Budapešti.
Maďarsko iniciovalo konanie voči SR v Európskej komisii po tom, ako 13. októbra vtedajší eurokomisár pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti Jacques Barrot vyhlásil, že záležitosť týkajúcu sa nevpustenia Sólyoma považuje za uzavretú.
"Toto je bilaterálna záležitosť medzi Maďarskom a Slovenskom, ako som už vysvetlil delegáciám oboch krajín, keď ma navštívili," uviedol Barrot. MR v podaní argumentovala, že išlo jednoznačne o porušenie schengenských princípov voľného pohybu.
Sólyom mal 21. augusta odhaliť sochu sv. Štefana. Slovensko mu odoprelo vstup diplomatickou nótou, keďže jeho osoba predstavovala bezpečnostné riziko. Maďarská hlava štátu to považovala za bezprecedentný krok vo vzťahu dvoch spojencov a krok, ktorý sa nedá vysvetliť.
Maďari chcú ísť na súd
Maďarsko je pripravené pokračovať v záležitosti odmietnutia vstupu maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma na slovenské územie v iniciovanom procese konania voči SR a obrátiť sa v tejto záležitosti na Európsky súdny dvor (ESD). Vyplýva to z vyhlásenia hovorkyne maďarského ministerstva zahraničných vecí Zsuzsanny Mátraiovej, ktoré zverejnila maďarská tlačová agentúra MTI.
Hovorkyňa poznamenala, že Maďarsko dostalo dnes z Bruselu listom odpoveď. "Európska komisia (EK) dáva za pravdu Maďarsku v tom, že Slovensko sa mylne odvolávalo na jednu z európskych smerníc, keď odmietlo vstup maďarskému prezidentovi," povedala Mátraiová.
Maďarsko je podľa jej vyjadrenia pripravené pokračovať v začatom procese konania voči SR a v tejto záležitosti sa obrátiť na Európsky súdny dvor.
V odpovedi na maďarskú iniciatívu EK potvrdila, že právo na voľný pohyb osôb je základným právom Európskej únie, uviedla Mátraiová. EK podľa nej kladie otázku, ako treba aplikovať právne normy únie v prípade, ak chce do druhej členskej krajiny únie vycestovať prezident. Detaily však EK neanalyzuje, poukazuje iba na medzinárodné súvislosti. List EK a právne argumenty komisie Maďarsko skúma, dodala.
"Naďalej trváme na tom, že odmietnutie vstupu prezidentovi je nezlučiteľné s normami Európskej únie a jej duchom," píše sa v dokumente rezortu maďarskej diplomacie. Dokument tiež vyjadruje prekvapenie nad diplomatickým krokom Slovenska, že list adresovaný výhradne Maďarsku komentovalo predtým, než Budapešť spoznala jeho obsah. Podľa názoru maďarského ministerstva zahraničných vecí slovenská strana navyše obsah listu skreslila.