BRATISLAVA. Vláda dnes prerušila rokovanie o Vodnom pláne Slovenska, ktorý napríklad počítal s vybudovaním 54 nových čistiarní odpadových vôd v obciach nad 2000 obyvateľov či s dobudovaním verejnej kanalizácie v 277 obciach do roku 2015.
Ako priblížil štátny tajomník ministerstva životného prostredia Jaroslav Jaduš, dôvodom boli výhrady ministerstva financií.
Rezort namietal, že nedostal potrebné informácie ohľadne zaťaženia verejných zdrojov vyplývajúceho z plnenia plánu. Jaduš objasnil, že začiatkom budúceho roka sa preto stretne pracovná komisia, ktorá odhadne množstvo potrebných prostriedkov do roku 2020.
Vypracovanie súhrnného dokumentu vodného plánovania vyplynulo zo zavádzania spoločnej vodnej politiky členských štátov Európske únie a transpozície smernice o vode. Jej cieľom je dosiahnutie dobrého stavu vôd do roku 2015, respektíve do roku 2027.
Hlavným administratívnym nástrojom na dosiahnutie stanovených cieľov, ako aj ostatných požiadaviek smernice sú plány manažmentu povodia. Tie sa mali pre prvý plánovací cyklus vyhotoviť do 22. decembra tohto roku. Ako však podotkol Jaduš, "nič strašné sa nestane", keď sa plány predložia v januári alebo vo februári.
"Keďže realizácia niektorých opatrení je rozložená do širšieho časového obdobia, dobrý stav vôd nebude dosiahnutý do roku 2015," konštatovalo v materiáli ministerstvo.
Náklady na realizáciu opatrení navrhnutých v programe opatrení vo vzťahu k požiadavkám smernice na obdobie rokov 2010 až 2015 sa odhadovali na viac ako tri miliardy eur (vyše 90 miliárd Sk). Budúcoročné náklady by sa mali hradiť z eurofondov, následne sa počíta s viaczdrojovým financovaním.
Plán okrem iného pomenoval aj hlavné problémy vodných tokov či útvarov. Medzi tie patrí napríklad znečisťovanie živinami z obcí, kde ešte nie sú vybudované čistiarne alebo existujúce nefungujú dostatočne efektívne.
Problémom sú aj poľnohospodárske hnojivá, ale v tomto smere sa stav mierne zlepšuje, keďže hnojenie sa utlmuje. Nebezpečenstvo pre kvalitu vôd predstavujú aj ftaláty, ktoré produkuje priemysel. Čistote vôd nenapomáhajú ani staré ekologické záťaže, ktorých je na Slovensku približne 30.000.