BRATISLAVA. Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) plánuje zaviesť zákonnú povinnosť označovať fľaše a plechovky logom varujúcim ženy pred nebezpečenstvom pitia alkoholu počas tehotenstva. Umožniť by to mala novela zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb, ktorú dnes v Bratislave predstavila podpredsedníčka KDH Jana Žitňanská.
"Táto iniciatíva by mala vyvrcholiť v to, aby všetky fľaše a plechovky obsahovali logo alebo varovný nápis, že alkohol môže vážne ohroziť dieťa v prípade, že tehotná mamička pije," priblížila Žitňanská. Chce tým dosiahnuť, aby boli ženy varované, že pitie v tehotenstve môže vážne ohroziť ešte nenarodené dieťa.
Dodala, že v dôsledku požívania alkoholu tehotnými ženami sa napríklad rodia deti s fetálnym alkoholovým syndrómom (FAS). Ide o deti s poškodeným mozgom, z ktorých neraz vyrastajú devianti, narkomani či sexuálni násilníci. Dôsledky pitia v tehotenstve vraj negatívne ovplyvnia 200 až 250 detí ročne.
"Fetálnemu alkoholovému syndrómu vieme predchádzať a síce, keď mamička počas tehotenstva vôbec nepije," zdôraznila Žitňanská, ktorá preto novelou zákona plánuje zvýšiť povedomie verejnosti tak o nebezpečenstve alkoholu u tehotných žien, ako o dôsledkoch pitia v tehotenstve.
Je presvedčená, že keď na fľašiach a plechovkách môžu byť rôzne logá a upozornenia, pokojne by mohlo pribudnúť aj toto.
Už dve pivá môžu uškodiť
Negatívne dôsledky pitia alkoholu počas tehotenstva ako aj slabú informovanosť verejnosti o tejto veci potvrdila aj profesorka Mária Huttová z Vysokej školy sv. Alžbety v Bratislave.
"Verejnosť je málo informovaná o tom, že už dokonca dva poháre piva počas tehotenstva môžu nezvratne poškodiť mozog dieťaťa," povedala profesorka.
Dodala, že pravidelné užívanie alkoholických nápojov je spojené nielen s poškodením mozgu, vrodenými chybami centrálneho nervového systému, ale aj so vznikom vrodených vývojových chýb.
Ako ďalej uviedla Huttová, deti trpiace na FAS sú mentálne retardované, ťažšie sa učia, vychovávajú a socializujú. U 20 percent takýchto detí sa syndróm prejavuje aj vonkajšími znakmi v tvári. Okrem poškodeného mozgu teda mávajú aj skrátený nos, hladkú a plnú časť nad hornou perou, červeň hornej pery u nich býva tenká. "Sú však aj deti, ktoré tieto vonkajšie znaky nemajú," doplnila Huttová.
Ďalšie prejavy signalizujúce prítomnosť syndrómu sú poruchy správania. "Neznášajú svetlo, zvuk, ľudskú tvár, nevnímajú chute a mávajú aj časté záchvaty zlosti," vymenovala Huttová niektoré zo znakov poškodeného dieťaťa.
Žitňanská chce, aby sa o návrhu diskutovalo už na schôdzi parlamentu, ktorá bude vo februári na budúci rok. Predložiť ho majú jej kolegovia. Platiť má od mája 2010. Nedebatovala o ňom zatiaľ so žiadnou opozičnou a koaličnou stranou.
V minulosti sprevádzali novely tejto normy širokú diskusiu. Poslanci napríklad tento rok súhlasili s tým, že mladí do 15 rokov nesmú po 21:00 chodiť do barov a reštaurácií bez dozoru svojich rodičov. Ak to porušia, obec ich môže pokutovať. Mladí do 18 rokov alkohol piť nesmú.