Opozícia dopredu odmieta spoluzodpovednosť za chyby vlády. Pol roka pred voľbami podľa nej ide iba o alibizmus a kamufláž.
BRATISLAVA. Opozícia má dostať ponuku, aby kontrolovala nakladanie so štátnym majetkom. Je to nápad premiéra Roberta Fica, ktorý pripomenul, že to tak už je v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF).
„Nám sa ani nesnívalo, že by opoziční predstavitelia boli v SPF. A chceme ísť ďalej, chceme ísť do Štátnych lesov, všade tam, kde štát disponuje významnými majetkami, aby ľudia z opozície kontrolovali tieto veci. Možno to urobíme ešte v tomto volebnom období, ale bude potrebný súhlas všetkých strán,“ povedal Fico v utorok v Klube Hospodárskych novín.
Opozícia: Ani náhodou Kde má opozícia nominantov predseda Úradu pre verejné obstarávanie;
traja nominanti v Dozornej rade Fondu národného majetku; ešte donedávna mala dvoch zástupcov v Rade Slovenského pozemkového fondu.
„KDH odmieta túto neskorú ponuku ako alibistický pokus o zakrývanie rozsiahlej korupcie a klientelizmu v niektorých štátnych podnikoch,“ hovorí predseda hnutia Ján Figeľ. „Ak sme nechýbali vládnej moci doteraz, nebudeme jej chýbať ani teraz.“
Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš hovorí o kamufláži. „Fico vedie tri a pol roka vládu, ktorá bezprecedentným spôsobom rozkrádala Slovensko,“ hovorí. Ústretovosti pol roka pred voľbami neverí a pôsobenie v dozorných radách pri súčasnom nastavení považuje za neúčinnú kontrolou.
Podpredseda SMK József Berényi návrh premiéra úplne neodmietol, je však skôr skeptický. „Je to demokratický návrh. Treba zistiť, aké právomoci majú zástupcovia v týchto dozorných radách. Až potom sa dá povedať, či by sme to zobrali, alebo nie.“ Aj on pripomína, že návrh prichádza až pol roka pred voľbami.
Kontrola nefunguje Koalícia krátko po voľbách ponúkla opozícii kontrolu nad štátnym majetkom v prípade SPF a v Dozornej rade Fondu národného majetku.
Nominanti KDH a SMK sa do Rady pozemkového fondu dostali až po roku 2007, keď sa prevalili podozrivé prevody pôdy pod Tatrami. Keď sa prípad zopakoval, ukázalo sa, že kontrola cez Radu SPF je neúčinná. Na prípad neupozornili zástupcovia koalície ani opozície. Fico však mohol povedať, že zlyhali všetci členovia rady i vedenie fondu. Smer si v koaličnej zmluve už v roku 2006 presadil krížovú kontrolu všetkých ministerstiev.
Mal tak štátneho tajomníka na ministerstvách SNS – výstavby i životného prostredia, na ktorých sa odohrali kauzy nástenkový tender, emisie a popolček. Obaja zhodne tvrdili, že s prípadmi nič nemajú a že mali len minimálne informácie.
Ficov návrh opozícia vníma ako pascu. Po odmietnutí návrhu totiž môže premiér až do volieb tvrdiť, že mohli kontrolovať, a tak nemajú právo sťažovať sa.
Pokiaľ by ponuku prijali, pri každom ďalšom škandále by sa mohol Smer zachovať podobne ako pri druhej pozemkovej afére. Zodpovednosť by pripísal aj opozícii.
Ako vláda plní sľub rozvíjať podniky v štátnom vlastníctve
Čo sľúbili: Vláda Slovenskej republiky je presvedčená, že aj štát môže byť dobrý hospodár a veď netreba chodiť ďaleko. V Európe máme množstvo veľmi kvalitných firiem v štátnom vlastníctve, ktoré sú dôkazom toho, že aj štát môže spravovať majetok.
Zdroj: Robert Fico, hodina otázok, NRSR, 19.10.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ak si štát vo svojom vlastníctve ponechá podniky, mal by zabezpečiť ich efektívne fungovanie.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Mnohé zo štátnych podnikov stagnujú alebo sa ich výkony zhoršujú, pričom do plusových čísel sa nedostali ani v predkrízovom období. Železnice SR, Cargo Slovakia, Slovenskú televíziu, Slovenský rozhlas, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu či štátne nemocnice musela vláda zachraňovať dotáciami, resp. návratnou finančnou výpomocou. Proti „nezodpovednému a nehospodárnemu nakladaniu s financiami" protestovali v roku 2009 aj zamestnanci Lesov SR.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
