BRATISLAVA. Dosahy finančnej krízy, nižší výber podielových daní a posledný predvolebný rozpočet. To sú hlavné dôvody, prečo tento rok oproti minulosti schválili miestni poslanci koncoročné odmeny len niekoľkým primátorom a starostom.
Primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský (KDH), ktorému vlani ako koncoročnú odmenu odklepli 380-tisíc korún (vyše 12tisíc eur), tento rok nedostane nič. „Finančná situácia je napätá, museli sme okresávať rozpočet. Jednoducho na to nemáme,“ hovorí námestník primátora Milan Cílek.
Podobne v Nitre, kde poslanci vlani primátorovi Jozefovi Dvončovi (Smer) prilepšili o 242-tisíc korún (vyše osemtisíc eur), ostanú funkcionári pre úsporné opatrenia bez odmien.
Kríza-nekríza
Napriek kríze však naprázdno neobišli všade. Primátor Zvolena Miroslav Kusein (Smer) dostane k platu podobne ako vlani 9660 eur, viceprimátorka Alžbeta Staníková (HZDS) 3780 eur. Aj primátora Hnúšte Michala Bagačku (Smer) poslanci ocenili sumou 1825 eur. „Bolo to za celoročnú prácu. Myslím, že aj napriek kríze sa nám podarilo rozumne hospodáriť,“ vysvetľoval primátor. V októbri schválili mimoriadnu odmenu 8459 eur aj primátorovi Medzilaboriec Ladislavovi Demkovi (Smer).
Ľudomilovia
Demko po zastupiteľstve vyhlásil, že štvrtinu odmeny venuje na sociálne veci a šport. Podobnú taktiku zvolili aj primátori Martina či Holíča. Holíčsky primátor Zdenko Čambal (Nová demokracia) povedal, že koncoročnej odmeny 12 450 eur sa vzdá v prospech materskej školy. Martinský Andrej Hrnčiar (nezávislý) chce svojich päťtisíc venovať charite.
Politológ Juraj Marušiak považuje takýto prístup primátorov za reklamu z verejných zdrojov. „Pokiaľ sa od občanov očakáva, že sa budú v dôsledku krízy uskromňovať, je nehoráznosťou, že si starostovia a primátori nechávajú schvaľovať mimoriadne odmeny a ešte si za ne budujú predvolebný imidž.“

Beata
Balogová
