Koaličná kríza pre zákon o preukazovaní pôvodu majetku nehrozí. Do volieb sa jeho návrh k poslancom nedostane.
BRATISLAVA. Sľub o presadení efektívneho zákona o preukazovaní pôvodu majetku môže Robert Fico oprášiť aj pred budúcoročnými voľbami. Vláda síce v stredu schválila zámer, ako by účinný zákon mal vyzerať, do volieb ho parlament zrejme prerokovať nestihne. Dileme, či zákon presadiť napriek nevôli koaličných partnerov, sa Fico vyhne.
Zákon o pôvode majetku je odporná politická hra, píše Marián Leško
„Šanca stále je, ale je to málo reálne,“ priznala ministerka spravodlivosti Viera Petríková za HZDS. Štátna tajomníčka Anna Vitteková z HZDS otvorene hovorí, že sa to stihnúť nedá. Ak aj ministerstvo prepíše zámer do paragrafov, tak ho predloží Rade Európy, čo proces schvaľovania predĺži.
Nový zákon o preukazovaní pôvodu majetku sa má týkať ľudí z podsvetia aj verejných činiteľov. Či ohrozí majetok predsedu HZDS Vladimíra Mečiara, ktorý nevysvetlil, z čoho zaplatil vilu Elektra, alebo lídra SNS Jána Slotu, nie je isté. Závisí to od paragrafového znenia.
Prokurátorov čaká nával Čakanie na zákon
pôvodný zákon o preukazovaní pôvodu majetku na návrh Smeru schválili v júni 2005; Ústavný súd v septembri 2008 povedal, že zákon je protiústavný; ministerstvo spravodlivosti pracovalo na novom návrhu v máji 2009 Harabin predložil legislatívny zámer, ktorý Fica neuspokojil ďalší legislatívny zámer predložilo ministerstvo včera, vláda ho schválila
„Ani efektívnosť, ani tvrdosť ani ústavnosť sa neposudzuje z legislatívneho zámeru,“ povedal generálny prokurátor Dobroslav Trnka.
Verejný činiteľ, ktorý by nevedel vysvetliť rozdiel medzi jeho majetkovým priznaním a reálnym majetkom, by mal mať problém. Podnet naňho by sa dostal k prokurátorovi a ten by žiadal súd o predbežné opatrenie, ktorým by mu na majetok siahli. Vitteková hovorí, že by nešlo o trest, ale o prevenciu pred rizikom budúcej trestnej činnosti, takže retroaktivitu, ktorá by inak bola protiústavná, by nikto napadnúť nemal.
Trnka hovorí, že dôkazné bremeno by sa prenieslo na prokurátorov. Ak taký zákon prijmú, požiada, aby sa počet jeho ľudí zvýšil aspoň o 120. Pri kvalitnom zákone by sa do problémov mohli dostať všetci, čo aj v 90. rokoch získali pochybne svoje majetky. „Pokiaľ to bude normálne paragrafované, tak prokurátor je profesionál a musí to vedieť spraviť,“ hovorí Trnka.
Komplikáciu stále predstavujú majetkové priznania verejných činiteľov, ktoré majú byť základným podnetom. Tie súčasné sú bezzubé. Ministerka spravodlivosti sľubuje, že sa ich znenie zmení.
Na to, či bude zákon účinný aj na veľké ryby z 90. rokov, neodpovedala. Konkrétnejšia vraj bude, až keď zákon dokončia. Návrh, z ktorého má vzniknúť, považuje za optimálny.
Je to divadlo Daniel Lipšic z KDH sa už niekoľkokrát neúspešne pokúsil presadiť v parlamente svoj návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Neverí, že z tohto zámeru vznikne aj účinný zákon. Ak dôkazné bremeno ostane na prokurátorovi, tak je podľa neho zákon zbytočný.
Upozorňuje, že ak má prokurátor dôkazy, z ktorej trestnej činnosti nelegálny príjem pochádza, tak môže dotyčného stíhať pre konkrétny trestný čin.
Lipšic vyčíta vládnej koalícii, že za tri a pol roka v parlamente nepodporila zákon, ktorý by účinný bol. Predkladala ho opakovane opozícia.
„Asi nie je prekvapujúce, že koalícia, v ktorej sú predsedami strán Mečiar a Slota, a sú tam aj ďalší multimilionári, takýto zákon neprijme. O to je smutnejšie, že hrajú takéto divadlo,“ hovorí Lipšic. Na februárovej schôdzi chce opäť predložiť svoj zákon o preukazovaní pôvodu majetku.
Ako vláda plní sľub postihovať ľudí neschopných preukázať pôvod svojho bohatstva
Čo sľúbili: (Vláda SR) Vyvinie maximálne úsilie, aby nadobudol účinnosť zákon o preukazovaní pôvodu majetku a aby sa jeho mechanizmy čo najskôr začali v praxi uplatňovať.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Slovensko životne potrebuje právny mechanizmus, na základe ktorého bude možné v civilnom konaní siahnuť na majetok osobám neschopným preukázať pôvod svojho bohatstva.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia skôr negatívne. Komplikované dokazovanie by s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobilo, že by náklady na splnenie sľubu prevýšili jeho prínos. Dôležité je aktívne brániť kradnutiu, a to najmä zlepšením práce polície, súdov a výberu daní.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. V septembri 2008 Ústavný súd rozhodol, že zákon o preukazovaní pôvodu majetku, pôvodne navrhnutý premiérom Ficom, je v rozpore s ústavou. Ministerstvo spravodlivosti odvtedy pripravuje nový zákon.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
