BRATISLAVA. Vytváranie koalícií neprináša stranám zvýšenie hlasov, ale naopak – počet ich sympatizantov je po sčítaní menší ako keď strany postupujú samostatne.
Vyplýva to dlhodobo z prieskumov verejnej mienky a podľa Pavla Haulika z agentúry MVK to platí o spojení akýchkoľvek strán. Malé strany SaS a Most, ktoré sú na hranici zvoliteľnosti, stoja pred rozhodnutím, či budú do volieb kandidovať samy alebo vytvoria koalíciu – či už spolu alebo s SDKÚ alebo s inými stranami. Rozhodnúť sa musia do polovice marca, keď sa budú odovzdávať kandidátky.
Majú bývalých voličov SDKÚ
Z prieskumov vyplýva, že významnú časť voličov týchto strán tvoria práve bývalí voliči SDKÚ. Volia ich preto, že nechcú voliť SDKÚ. Ich spojenie s SDKÚ by časť z nich mohlo odradiť a sklamať. Haulik si myslí, že už utorkové stretnutie s Mikulášom Dzurindom mohlo voličov malých strán sklamať.
Na druhej strane, ak získa SaS aj Most len 4,9 percenta hlasov, nedostanú sa do parlamentu a takmer desať percent pravicových hlasov prepadne. „Je to zložitá otázka a vždy politické rozhodnutie,“ povedal analytik Focusu Martin Slosiarik.
Riziko dvojkoalície SaS a Mostu je to, že im nestačí päť, ale potrebovali by až sedem percent hlasov, ktoré nemusia získať. „Budeme sa musieť tejto otázke postaviť zočivoči, ale máme ešte trochu času – vyše dvoch mesiacov,“ povedal predseda SaS Richard Sulík. Predseda Most–Híd Béla Bugár hovorí, že riziko vzniku predvolebnej koalície si uvedomuje.
„Zároveň si uvedomujeme, že Most, SaS aj SMK sa môžu dostať blízko k hranici zvoliteľnosti.“ Bugár hovorí, že sa budú musieť rozhodnúť, aby nezahodili hlasy svojich voličov a zároveň, aby ich povzbudili.
Čakajú na prieskumy
Aj Sulík aj Bugár budú čakať na najbližšie prieskumy. Agentúra Focus plánuje zverejniť jeden už na budúci týždeň.
Podľa informácií SME obe strany pravdepodobne prekročia hranicu piatich percent. Sulík by ju v prieskume prekročil prvý raz.

Beata
Balogová
