BRATISLAVA.
„Dnešným dňom bolo začaté trestné stíhanie vo veci za trestný čin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a za obzvlášť závažný zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa,“ povedal šéf Úradu boja proti korupcii Tibor Gašpar.
V jednej z najväčších káuz tohto volebného obdobia, pre ktorý prišla SNS dokonca o kontrolu nad ministerstvom životného prostredia, zatiaľ obvinený nie je nikto. Polícia tvrdí, že neznámy zástupca envirorezortu si nesplnil povinnosti, ktoré mal, čím poškodil štátny rozpočet.
Ministerstvo, ktoré už dnes riadi Smer-SD, tvrdí, že o začatí trestného stíhania zatiaľ nič nevie, informujú Hospodárske noviny. „A keďže prebieha vyšetrovanie, nebudeme sa ani vyjadrovať,“ reagovala hovorkyňa rezortu Jana Kaplanová.
Slovensko predalo ešte vlani 15 miliónov ton emisií Interblue Group za 5,05 eura za tonu. Ak je škoda, o ktorej hovorí polícia, 66 miliónov eur, na tone sme podľa našich prepočtov prerobili 4,4 eura.
Pre kauzu padli už dvaja ministri za SNS – Ján Chrbet, ktorý exkluzívnu zmluvu s Interblue podpísal, a Viliam Turský, ktorý ju nedokázal zrušiť. Obaja vždy tvrdili, že sme emisie predali najvýhodnejšie. „Zmluva bola robená na základe dostupných informácií, a v tom okamihu výhodná určite bola,“ zopakoval Chrbet pre denník Hospodárske noviny.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 1 do 7), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.