BRATISLAVA. Zvýšiť mediálnu gramotnosť u všetkých vekových skupín a naučiť všetky vekové skupiny zodpovednému prístupu k médiám si kladie za cieľ Koncepcia mediálnej výchovy, ktorej návrh 16. decembra odobrila vláda SR. Dokument má pomôcť aj k orientácii v médiách a tiež ochrániť deti a mládež pred nevhodnými obsahmi. Realizovať ho má minister kultúry.
"Doposiaľ absentuje systémový prístup v tejto oblasti. Neexistuje vzájomné prepojenie alebo prienik aktivít v oblasti mediálnej výchovy," upozorňuje rezort kultúry.
Cieľom koncepcie je vytvorenie Centra mediálnej výchovy. To by malo začať fungovať do januára 2011 a bude spolupracovať s expertmi z rôznych spoločenskovedných disciplín.
Zvyšovanie mediálnej gramotnosti žiada aj Európska komisia. Tej bude SR predkladať každé tri roky hodnotiacu správu o aktuálnom stave a úrovni.
Na rozdiel od krajín západnej Európy, na Slovensku nemá mediálna výchova žiadnu tradíciu. V súčasnosti však prenikla do škôl, je súčasťou osnov v základných a stredných školách. Bola tiež začlenená do materských škôl, tam sa realizuje formou hier.
Vo Veľkej Británii mediálna výchova napríklad učí žiakov rozvíjať kritické názory o mediálnych textoch. Filmovú a mediálnu výchovu zaradili do vyučovacieho procesu aj v Maďarsku v roku 2003.
Centrum mediálnej výchovy má vytvárať koncepciu vzdelávania, zúčastňovať sa na príprave zákonov a iných predpisov. Spolupracovať má s Radou pre vysielanie a retransmisiu, Slovenským filmovým ústavom, Audiovizuálnym fondom, tiež Slovenskou televíziou, Slovenským rozhlasom a Tlačovou agentúrou SR.
"Súčasná on-line generácia čoraz viac času trávi v digitálnom svete," upozorňuje jedna z téz projektu On-line Generácia, ktorý pripravila Iuventa s občianskym združením Infoland. Podľa prieskumu z tohto roka sa "virtualizácia života" mladej generácie na Slovensku stále rozširuje a týka sa mladých ľudí bez výraznejších rozdielov v závislosti od bydliska, veku či pohlavia.
Koncepcia sa opiera o základné dokumenty UNESCO, Rady Európy a Európskej únie.
Ako vláda plní sľub realizovať obsahovú reformu školstva
Čo sľúbili: Vláda vytvorí legislatívny rámec na obsahovú prestavbu výchovy a vzdelávania na základných a stredných školách.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obsah ani spôsob výučby sa za posledné desaťročia veľmi nezmenil. Učebné osnovy treba prispôsobiť novým podmienkam, najmä dôraznejším požiadavkám na žiakov a študentov, aby boli schopní aplikovať teoretické poznatky v praxi. Vláda by však mala špecifikovať, čo podľa nej obsahová reforma školstva znamená.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Od školského roka 2008/2009 platí školský zákon upravujúci obsahovú reformu školstva. Jej zhodnotenie bude možné až po roku či dvoch praxe. Podľa prieskumu INEKO, do ktorého sa v marci 2009 zapojilo 1600 učiteľov základných škôl, učitelia vítajú viac voľnosti a možnosti prispôsobiť učivo reálnemu životu. Súčasne však kritizujú nedostatok učebníc a pomôcok pre výučbu.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.