Bratislava 16. apríla (TASR) - Návrh zákona o používaní informačno-technických prostriedkov (ITP), ktorý vypracoval minister vnútra v spolupráci so šéfmi rezortov obrany, financií, dopravy, pôšt a telekomunikácii, i riaditeľom SIS, dnes prerokuje Legislatívna rada vlády (LRV) SR.
Návrh upravuje podmienky používania ITP v predprípravnom konaní v Policajnom zbore, Železničnej polícii, Vojenskom spravodajstve, Zbore väzenskej a justičnej stráže, colnej správe a Slovenskej informačnej službe. Podľa terajšej právnej úpravy môže ITP používať šesť štátnych orgánov a cieľom predkladaného návrhu zákona je upraviť použitie týchto prostriedkov jednotne pre všetky oprávnené orgány.
Pod pojmom ITP sa rozumejú najmä elektrotechnické, optické, rádiotechnické, fototechnické, mechanické, chemické a iné technické prostriedky a zariadenia alebo ich súbory, ktoré sa používajú utajovaným spôsobom pri vyhľadávaní, otváraní a skúmaní poštových, kuriérnych a dopravovaných zásielok a ich vyhodnocovaní. Ďalej pri odpočúvaní a zaznamenávaní telekomunikačných činností, ako aj vyhotovovaní a využívaní obrazových, zvukových alebo iných záznamov.
Návrh hovorí o tom, že ITP je možné použiť len na základe predchádzajúceho písomného súhlasu sudcu, ktorý garantuje zákonnosť a to na maximálne 6 mesiacov. Sudca však môže túto dobu predĺžiť o ďalších šesť mesiacov. V špeciálnych prípadoch, ktoré súvisia s vraždou, terorom, únosom, či vydieraním môže oprávnený orgán použiť ITP a následne do 48 hodín si musí vyžiadať písomný súhlas sudcu. V prípade, že súhlas sudcu nezíska, je povinný všetky záznamy zničiť, o čom vyrozumie sudcu, ktorý by inak vydal súhlas na ich použitie.
Kontrolovať dodržiavanie tohto zákona by mal vykonávať Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR. Jeho účinnosť sa predpokladá od júla tohto roku.
Parlament ešte 11. apríla schválil poslanecký návrh zákona o ochrane súkromia, ktorým sa odstránili nedostatky v doteraz platnej právnej úprave o spôsobe používania informačno-technických prostriedkov. Rozhodol tak, že štátne orgány budú postupovať jednotne pri používaní informačno-technických prostriedkov.