Napriek tradične silným priateľským vzťahom je naša obchodná spolupráca s Vietnamom slabá.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom
BRATISLAVA. Vietnamský prezident Nguyen Minh Triet s manželkou a početnou delegáciou vo štvrtok prišiel na Slovensko pripomenúť, že v Ázii je okrem Číny a Indie aj ďalší ekonomicky zaujímavý partner. Otázka dodržiavania ľudských práv v komunistickej krajine zostala skôr v úzadí.
Triet sa dočkal prijatia na najvyššej úrovni: od prezidenta, premiéra aj šéfa parlamentu. Politická spolupráca funguje, Ivan Gašparovič bol vo Vietname pred dvoma rokmi, premiér Robert Fico navštívil juhovýchodnú Áziu vlani v októbri.
Horšie je to s obchodom, hoci vďaka Vietnamcom na našich trhoviskách sa môže zdať, že spolupráca Slovenska s Vietnamom funguje dobre. Vzťahy medzi štátmi sú vybudované ešte z čias socialistických výmen, v súčasnosti však obchodujeme málo a viac sa snaží takmer 86-miliónový Vietnam.
„Slovensko je tradičným vietnamským priateľom, s ktorým máme vzťah už takmer 60 rokov. V mnohých oblastiach je Slovensko vyspelejšie ako Vietnam, preto vďaka spolupráci so Slovenskom má Vietnam možnosť dostať sa ďalej," povedal Triet.
Vietnam si chce aj cez Slovensko otvoriť cestu na európske trhy, na budúci rok plánujú otvoriť v Bratislave svoje zastupiteľstvo. Uľahčiť by to malo aj život Vietnamcom, ktorí sú u nás roky - len občianske združenie Vietnamskej komunity má viac než 500 členov.
Porušovanie ľudských práv kritizovali občianski aktivisti aj KDH. Vo Vietname podľa Európskeho parlamentu porušujú najmä slobodu vierovyznania. „Miestni vnímajú ľudské práva inak, ako je to u nás. Keďže sa Vietnamu darí, tak sú všetci spokojní," hovorí Martin Navrátil z cestovnej kancelárie BUBO.

Beata
Balogová
