BRATISLAVA. Strane maďarskej koalície je bližší Smer ako pravicoví partneri. Prinajmenšom na regionálnej úrovni. Ukazujú to rokovania o spojenectvách v krajoch.
Kým šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda hostil v Bratislave predstaviteľov SMK ako poďakovanie za podporu pre jediného víťaza pravice Pavla Freša, v Trnavskom, Banskobystrickom a Košickom kraji sa SMK zbližovalo so Smerom.
V Košiciach sa už štyria poslanci SMK ku koalícii okolo Smeru pridali a vytvorili tak jasnú väčšinu proti pravicovému klubu SDKÚKDS.
Nepohrdli ani SNS Pravdepodobné
koalície v župách
Bratislavský kraj SDKÚ, KDH, SMK, OKS - 26 mandátov zo 44; Trnavský kraj Smer, HZDS, HZD, SNS, SMK, ND, nezávislí - 26 zo 40; Trenčiansky kraj Smer, HZDS - 27 zo 45; Nitriansky kraj Smer, SDKÚ, HZDS, KDH - 38 z 54; Žilinský kraj Smer, HZDS, SNS, HZD - 28 z 57 - na väčšinu chýba jediný hlas; Banskobystrický kraj Smer, HZDS - 27 zo 49; Prešovský kraj Smer, HZDS, nezávislí - 32 zo 62; Košický kraj Smer, SMK, HZDS, SF, SOS, nezávislí - 44 z 57.
V Trnave bude SMK dokonca pravdepodobne spolupracovať aj s SNS. Koalícia Smer-HZDS-HZD-SNS, ktorá podporovala staronového župana Tibora Mikuša (Nová demokracia), totiž nezískala v zastupiteľstve väčšinu a okrem zopár nezávislých poslancov tak opäť rokuje aj s SMK, s ktorou vládla doteraz.
„Pána Mikuša sme podporovali za župana, takže rátame s tým, že budeme s jeho koalíciou úzko spolupracovať aj v zastupiteľstve," povedal poslanec SMK József Berényi. V opozícii tak zrejme ostanú KDH a SDKÚ.
Do koalície so Smerom a s HZDS sa SMK núka aj v banskobystrickej župe, kde získala sedem kresiel. „Podporovali sme za župana kandidáta Smeru pána Maňku a bola dohoda, že získame nejaké posty a budeme sa podieľať aj na programe," hovorí poslankyňa SMK Anna Szögedi. „Ak nám vyjdú v ústrety, máme záujem aj o koalíciu," vraví.
Bystrická šéfka Smeru Jana Laššáková hovorí, že zrejme ostanú „pri spolupráci bez koaličnej zmluvy". Smer a HZDS totiž získali pohodlnú väčšinu.
Špecifický ostáva Nitriansky kraj, kde bude predvolebná protimaďarská koalícia Smer-HZDS-SDKÚ-KDH pokračovať aj po voľbách.
„Pamätáme si, ako sa SMK v prvom volebnom období správala k slovenským mestám a obciam, takže sa nám nemôže nikto čudovať, že sme sa spojili," hovorí krajský šéf SDKÚ v Nitre Tomáš Galbavý.
Jediným krajom, kde tak SMK bude spolupracovať s pravicou, ostáva Bratislava. Koalícia SDKÚ-KDH-SMK-OKS tam získala väčšinu aj župana.
Hoci od volieb regionálnych poslancov uplynul už vyše mesiac, nové zastupiteľstvá sa zatiaľ zišli iba v štyroch krajoch. Vládne koalície tak ešte nie sú definitívne uzatvorené všade.
Silný Smer V Trenčianskom kraji, kde sa poslanci zídu v utorok, ostane vládnuť predvolebná koalícia Smer-HZDS, podobne v Bystrici.
Najkomplikovanejšia je situácia v Prešovskom a Žilinskom kraji. V Prešove získali Smer a HZDS 26 poslancov a pravica 25. „Rokujeme o koalícii so šiestimi nezávislými, čo by stačilo na väčšinu," vraví poslanec HZDS Jozef Halecký.
V Žiline už vznikol klub Smer-HZDS-SNS-HZD, na ovládnutie parlamentu im však chýba jeden poslanec. Nezávislí vytvorili vlastný klub, podobne ako pravicové strany, väčšinu tak nemá nikto. Smer však ostáva najsilnejšou stranou aj v Žiline a na moci sa tak bude zrejme podieľať až v siedmich z ôsmich krajov.

Beata
Balogová
