BRATISLAVA. Pôvodne sa mal na konferencii, ktorá sa začala 7. decembra, zúčastniť premiér Robert Fico.
"Na základe snahy generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna o účasť na čo najvyššej úrovni na summite, sa nakoniec premiér s prezidentom dohodli, že pôjde prezident, čo bude spĺňať to kritérium, aby vážnosť tých rokovaní bola ukázaná tým, že krajina bude zastúpená na najvyššej úrovni," objasnil pre TASR hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.
Medveď je tam od utorka
Najvyšší štátny predstaviteľ by sa mal najprv zúčastniť na neformálnom zasadnutí, nasledovať bude obed podávaný dánskym premiérom Larsom Lökke Rasmussenom a plenárne zasadnutie. "Na záverečnom zasadnutí sa zúčastní 105 hláv štátov. Ich cieľom by malo byť uzavrieť dohodu ohľadom zníženia emisií, adaptácie, financovania, technológií, redukcie emisií z odlesňovania a znehodnocovania lesov v rozvojových krajinách," informovala prezidentská kancelária. Do vlasti by sa mala hlava štátu vrátiť vo večerných hodinách.
Slovensko na konferencii zastupuje aj minister životného prostredia Jozef Medveď, ktorý do Kodane pricestoval v utorok 15. decembra. Ako následne priblížila hovorkyňa rezortu Jana Kaplanová, situácia vo vyjednávaniach je veľmi komplikovaná. "Minister však verí, že kodanský summit prinesie pozitívny výsledok, aj keď nenaplní očakávania všetkých," konštatovala.
Výsledok neistý
Summit trvá od 7. decembra dodnes, pričom ministerský segment na najvyššej úrovni prebieha od štvrtka 17. decembra. Ten má ukončiť proces vyjednávania a schváliť konečnú podobu medzinárodnej dohody rozvinutých a rozvojových krajín na dosiahnutie zníženia nárastu globálnej teploty vzhľadom na jej preindustriálnu úroveň o dva stupne Celzia.
Či k dohode naozaj dôjde, zatiaľ nie je jasné.